Jak na bylinky? Tyto tipy vám pomohou k nejlepším výsledkům

                   

Bylinky nemusíte pěstovat jen na zahradě. Dobře se jim daří i v květináčích za oknem nebo na balkoně. I když není těžké je pěstovat, přesto to má svá pravidla, která vám zajistí úspěch. I tyto drobné rostliny mají množství požadavků. Vyžadují dobrý substrát pro byliny – např. pro levanduli, tymián, rozmarýn atd.

Je to větší věda, než si myslíte

Podle přirozeného prostředí bylinek poznáte typ půdy, které rostliny preferují. Každá rostlina více nebo méně toleruje odlišné podmínky. Je důležité rozlišovat, zda ta, která bylinka preferuje slunce či stín, zda vyžaduje časté zalévání nebo jí vlhkost škodí a také jaký typ půdy, jí svědčí. Rozsah tolerance odlišných podmínek se může lišit v závislosti na rostlině a počátečních podmínkách. Levandule je z hlediska spotřeby vody extrémně tolerantní. Tato aromatická rostlina může poměrně dobře přežít sucho a také nevyžaduje mnoho živin. Přežije tedy i u velmi nezodpovědného pěstitele. Jiné bylinky na tom ale tak dobře být nemusí.

Namíchejte si vlastní substrát

Pozornost věnujte zejména substrátu, ten často zachrání více než pravidelná zálivka či hnojení. Rozhodně si ho namíchejte sami. Kupované substráty pro bylinky nejsou špatné, ale obsahují spoustu rašeliny, kompostu nebo humusové kůry. Tyto materiály ukládají velmi dobře vodu, ale toto nevyhovuje všem rostlinám. K výrobě vhodného substrátu budete potřebovat jen pár ingrediencí. Postačí vám zahradnická zemina, kompost a lávový nebo křemičitý písek. Hnojení je také individuální záležitost. U rostlin, které vyžadují velké množství živin, je nutné používat dobré hnojivo na bylinky. Použitím organického hnojiva zlepšíte kvalitu půdy. Minerální hnojiva se hodí jenom jako akutní vzpruha, ale v pravidelné péči o bylinky nemají své místo. V nejhorším zkoušejte metodu pokus-omyl, bylinky rostou rychle a případné škody rychle napravíte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články