Nejvyšší čas na odzimování muškátů – co nestihnete do konce března, už letos nedohoníte a připravíte se o záplavu květů

                   

Muškáty (Pelargonium) potřebují pro zimování světlé a suché prostředí s teplotou v ideálním rozmezí mezi 5 až 10 stupni. Vhodnými místy jsou tedy sklep nebo světlá zimní zahrada, kde můžete skladovat květináče a balkónové truhlíky plné zdravých sestříhaných muškátů, ošetřených proti chorobám a škůdcům. Zalévat je stačí jednou za měsíc (maximálně dvakrát), aby nedošlo k jejich přemokření (ale ani přílišnému vysychání). Kdy je však začít připravovat na léto?

Březen je pro odzimování ideální

Řiďte se tím, co vám rostliny samy říkají. Jakmile totiž začnou rašit, je jasné, že už s přípravou na jaro nemůžete příliš otálet. Nejpozdějším termínem je u všech druhů konec března. Pokud v tuto dobu péči o své svěřence zanedbáte, vykvetou vám v létě mnohem později, nebo dokonce vůbec ne.

iZdroj fotografie: Freepik

Jak připravit muškáty na jaro

Rostlinky prohlédněte a zbavte je všech nemocných, poškozených, nebo dokonce mrtvých částí. Poté je seřízněte na výšku 10 až 15 cm. Ponechte přitom pouze tři nebo čtyři nejsilnější výhonky a ty seřízněte na 3 až 4 očka. Jen tento zásah však nestačí, muškátům musíte poskytnout také tu správnou výživu.

Na jaře muškáty přesaďte

Proto rostlinky zasaďte do čerstvé zeminy (volte tu s příměsí písku pro lepší vzdušnost) a umístěte je na trochu světlejší a především teplejší místo. Také jim trochu seřízněte kořeny a rány nezapomeňte ošetřit dřevěným uhlím. Postupně také přidávejte na zálivce. Pokud nemáte dostatek místa na přezimování celých muškátů a zimujete jen vyzrálé výhonky, které vyrostly během léta, pak je seřezávat nemusíte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přesazení si však přesto zaslouží. Pamatujte si také, že mladé rostliny vyžadují na přezimování mnohem méně prostoru, ovšem bývají náročnější na světlo. Jejich výhodou je však to, že si plně zachovávají charakteristické vlastnosti matečných rostlin. První hnojení aplikujte až po 3 týdnech od přesazení, dříve by mohlo hrozit popálení kořenů.

Další tipy pro péči o muškáty

Po vysazení ven své rostlinky pečlivě sledujte. Pokud muškáty pěstujete déle, můžete si všimnout, že vytvářejí o něco méně květů. V takové chvíli na další pěstování mateřských rostlin zapomeňte – problém by se totiž jen zhoršoval. Místo toho je rozmnožte řízky, nebo si kupte nové.

A jaké triky máte pro přezimování a péči o muškáty vy?

Pokud si chcete přezimující muškáty namnožit, vsaďte na jejich řízkování
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články