Jak letos vypěstovat nejkrásnější petúnie široko daleko: Stačí objevit několik málo známých triků zvaných „tajemství mistra zahrádkáře“

                   

Pokud hledáte rychle rostoucí letničku, která by váš osluněný balkon zásobila množstvím nádherně barevných květů, pak byste rozhodně měli vsadit na petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida). Petúnie se může pochlubit nejen krásou a hojností květů, ale i silným kořenovým systémem, což z ní dělá jednu z nejlepších rostlin pro náročné prostředí truhlíků.

Petúnie potřebují dostatek místa

Správně zapěstovaný kořenový systém petúnií je velmi silný a rozvětvený. Pro normální růst a výživu proto budou tyto půvabné rostlinky potřebovat nejméně 5 nebo dokonce 7 litrů půdy. Ano, množství je myšleno na jednu rostlinu. V truhlíku jich samozřejmě může být více – jeho velikost tomu však musí odpovídat a hloubka samozřejmě také.

Chraňte petúnie před deštěm

Petúnie nejsou bohužel příliš odolné vůči nepříznivým změnám počasí. Při silném větru se snadno lámou a během deště květy rychle vadnou a brzy se promění doslova v homogenní lepkavou hmotu. V takovém prostředí se pak rychle rozvíjejí nejrůznější patogeny, které mohou petúnie zcela zničit. Před deštěm je tedy nutné tyto rostliny chránit – a to buď stříškou nebo v nejhorším případě přenesením na jiné místo, třeba i po několik dní.

Kde pěstovat petúnie

Tyto půvabné balkonovky se budou cítit nejlépe ve výživné, prokypřené půdě. Při výsadbě je vhodné používat komplexní a dlouho působící hnojiva, vyživí totiž rostlinu déle. V zahradnictví se obvykle prodávají ve formě granulí. Pod vlivem vlhkosti ze zálivky se tyto granule přimíchané do půdy postupně rozpustí a zásobí rostlinu vším potřebným.

iZdroj fotografie: Pixabay

Po celou sezónu tak bude substrát v květináčích s petúniemi obohacen o minerály a stopové prvky potřebné pro květy. V teplých oblastech ovšem pro stálé a husté kvetení leckdy jen hnojiva nestačí. V zemině by měl být zapracován také hydrogel, který pomůže déle udržet vodu a rostlinám tedy nebude hrozit přeschnutí.

Správné hnojení petúnií

Pokud na dlouho působící hnojiva sázet nechcete, pak si vymyslete vlastní výživový plán. A jak na to? Stačí jen vědět, v jakém období potřebuje rostlina konkrétní živinu nejvíce. Dva týdny po výsadbě se používají hnojiva s vysokým obsahem dusíku. Ty totiž dokážou aktivně podpořit růst nových výhonků i kořenů.

Když se objeví první poupata, hnojí se petúnie až do konce období květu hnojivy na bázi draslíku a fosforu. Obvykle je doporučeno tyto květiny hnojit každý týden, ovšem pěstujete-li petúnie na záhonku s velmi výživnou zeminou, pak je postačí pohnojit 3 až 4krát za sezónu. Nic víc potřebovat nebudou.

iZdroj fotografie: Freepik

Petúnie správně zastřihněte

Máte doma sazenici, která vykvétá jen po stranách? Pak to znamená, že nebyla v zahradnictví správně zastřižena (anebo jste totéž opomněli po jejím výsevu). V takovém případě zkraťte všechny stonky na 20 až 30 centimetrů. Nebojte se – petúnie brzy obrazí a budou kvést ještě vydatněji než předtím.

Správná zálivka pro petúnie

Nedovolte, aby zemina v květináči nebo na záhonku zcela vyschla, protože to může petúnie snadno zničit. V horkých dnech však nestačí pouze hydratovat kořenový systém, naopak: květy i listy byste měli jemně postříkat vodou z rozprašovače, abyste jim dodali vitalitu. Dělejte to večer nebo brzy ráno.

Další tipy pro pěstování petúnií

Nezapomeňte také pravidelně odstraňovat uschlé květy, květina pak bude vypadat úhledněji a podpoříte tím tvorbu nových poupat. Pamatujte také na to, že tato rostlina nemá ráda přímé sluneční světlo. Ale umístění na velmi tmavém místě bohužel zpomalí nebo zcela zastaví její růst a kvetení. Místo pro její pěstování tedy musíte vybírat s rozmyslem.

Jaké balkonové rostliny letos pěstujete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články