Jak si doma vypěstovat vlastní ananas z plodu z obchodu

                   

Patříte mezi milovníky exotického ovoce a mrzí vás, že se často jedná spíše o sezónní záležitosti? Pochoutky jako ananas, mango či avokádo jsou navíc i cenově závislé na zemi, kde byly vypěstovány, a tak se často setkáváme s tím, že jejich cena je až příliš vysoká. Máme však pro vás dobrou zprávu – některé z těchto druhů ovoce je možné vypěstovat i dom, a to přímo z kousků ovoce koupeného. Dnes vám poradíme, jak si můžete s trochou štěstí a pěstitelského umu vypěstovat vlastní ananas.

Pozor, části ovoce nevyhazovat!

Spousta druhů ovoce se dá vypěstovat ze sazeniček nebo si už pořídit rostlinky, které už mají určitou výšku. Většinou se však jejich ceny pohybují poměrně vysoko a výsledky z takového pěstování jsou nejisté. Může se snadno stát, že ani po několika letech pěstování si neužijete radost ze sklizeného ovoce. Vynaložené peníze a úsilí pak mrzí o to více. My vám však poradíme, jak si zkusit ananas vypěstovat zdarma, respektive pouze za cenu, za níž pořídíte samotné ovoce. Zásadní je celý plod zužitkovat. U ananasu jde o horní část plodu s listy, tedy o zelenou “růžici”.

Vybírejte pečlivě

Začátek úspěchu pěstování ananasu stojí už na výběru plodu. V obchodě se tedy dívejte na to, aby měla růžice zdravé, zelené listy, a vyhněte se ananasům s listy:

  • svraštělými
  • hnědými
  • suchými
  • naplesnivělými

Z plodu pak růžici odkrojte i s kouskem horní části ananasu. Jde nám především o listy se středem plodu, okrajové části tedy odkrojte. Jinak by začaly uhnívat. Následně růžici přesuňte do nádoby s vodou, ideální je například nízká sklenice. Neměla by být v žádném případě ponořená celá, ve vodě nechte jen spodní část bez listů. Důležitým krokem je vodu často měnit, nejlépe každý den. Zabráníte tak tomu, že začne zapáchat a na rostlině se začne tvořit plíseň.

Kdy je pravý čas přesadit?

Po několika týdnech by vám z rostlinky měly začít rašit kořínky. Pokud rostlina začne uhnívat nebo usychat, raději ji vyhoďte a začněte znovu s novým ananasem. Stejně tak, pokud se dlouho nic neděje. Jestliže už ale kořínky vidíte, můžete se pomalu začít radovat. Rozhodně však nikam nespěchejte a nechte je rozrůst. Až budou dostatečně dlouhé na to, aby rostlina zvládla přesazení, pusťte se do toho.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články