Jak správně ošetřit dřevo nejenom před zimou? Podívejte se

                   

Klasické dřevo je běžnou součástí teras, stejně jako balkonů. I když se jedná o materiál, který je odolný a má dobrou životnost, je dobré mu čas od času věnovat pozornost. Ošetřit ho, aby byla jeho kvalita podpořena. Jak na to nejenom před zimou? Dejte na osvědčené postupy i produkty.

Čistota je základ

Než se pustíte do čehokoliv, je třeba aby dřevo bylo dokonale čisté. Aby na něm nebyly nečistoty, nebo snad jakékoliv plísně. Proto ho buď umyjte, nebo použijte ještě lépe brusný papír, pomocí kterého jednoduše odstraníte vrchní vrstvu nečistot. Takto můžete i snadno odstranit třeba i starší vrstvu laku, která už je popraskaná a dávno neplní svůj účel.

Lazura jako ideální pomocník

Sice existují různí další postupy, kdy je možné dřevo různě napouštět, ale je třeba říci, že mohou být zbytečně složité. Ideálním pomocníkem při ochraně dřeva je takzvaná lazura. Právě tou je možné dřevo ošetřit i na dobo v rozmezí 5–10 let. Samozřejmě vždy záleží na konkrétním produktu i na tom, kolik je aplikována vrstev.

Stačí klasicky natřít

Lazury na dřevo vynikají velmi jednoduchým použitím. Aplikují se stejně, jako je tomu u jakékoliv barvy na dřevo. A to tak, že se vezme štětec a vytvoří se rovnoměrný nátěr. Samozřejmě na dokonale čisté dřevo. Následně se lazura nechá zaschnout, ideálně v místech, kde není zvýšená vlhkost a jde zde jistota proudícího vzduchu. To je na balkoně i terase zaručeno.

Nejenom jeden nátěr

Pokud se jedná o ošetření dřeva v interiéru, tak může jeden nátěr bez problémů stačit. Do exteriéru je ale vhodné vrstvy přidávat. Obecně jsou doporučovány minimálně tři, které zajistí to, že dřevo bude dostatečně chráněno před tím, co mu venku hrozí. Máme na mysli hlavně vlhkost, ale i různé nečistoty, stejně jako nelze zapomínat ani na rozmary počasí. To vše jsou situace, kdy však správná lazura dokáže pomoci více než dost.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články