Jak vypěstovat naprosto perfektní muškáty, které trumfnou všechny v okolí

                   

Říkáme jim všelijak, nejčastěji však pelargonie nebo muškáty. Na pomyslné špičce žebříčku oblíbenosti se drží už od dob našich babiček. Ovšem zatímco ty se musely spokojit jen s jednoduchými formami květů, my dnes máme možnosti mnohem širší. Přesto však leckdy na bohatě kvetoucí okna obsypaná barvami čekáme marně. A dost možná je to proto, že muškátům nedáváme to, co potřebují.

Zjistěte, jaké muškáty vlastně doma máte

Až budete příště nakupovat tyhle krasavce v obchodech, dobře se podívejte na štítek s jejich názvem. Muškát totiž není jen jeden. V našich podmínkách se nejčastěji pěstuje pelargonie štítnatá (Pelargonium peltatum), jež je obvykle k dostání jako převislý muškát, a pelargonie páskatá (Pelargonium zonale), prodávaná pod označením vzpřímený muškát. Jestliže narazíte na jiný druh, nebudou pro něj naše rady platit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na květu nezáleží, dobré místo je nutné vždy

Tak nějak máme tendenci pečovat o velkokvěté formy s trochu větší pečlivostí než o ty jednoduché. Přitom bychom však žádné rozdíly dělat neměli. Všechny muškáty bez výjimky potřebují co nejvíce světla a tepla. Jedině tyto faktory je dokážou ponouknout k bohatému a dlouhému kvetení. Nedostatek světla pak působí přesně opačně.

Na správné množství vody si potrpí

A důležitá je i správná zálivka. Tito krasavci nesnášejí dvě věci –⁠ přemokřování a dopadání vody na listy. Muškáty si skvěle poradí s hospodařením s vodou. Nevadí jim tak ani několikadenní přísušek (to kupříkladu petunie jsou v tomto ohledu mnohem choulostivější). Ovšem jestliže je budete pěstovat trvale na suchu, na záplavu květů se také těšit nemůžete.

iZdroj fotografie: Freeimages
Zdroj fotografie: Freeimages

Dlouhodobé přemokření pro ně znamená problém, takže je chraňte rovněž před deštěm. A jestliže nebudete odstraňovat jejich zvadlé květy, velmi brzy se vašimi společníky stanou také plísně nebo ještě horší padlí. Navíc se tento krok vyplatí i díky tomu, že muškáty nasadí na nové květy mnohem ochotněji.

Na hnojení se nejlépe hodí slepičince

Jsou staré, ale účinné. Znát je můžete také jako slipičí zákvas. Ovšem nemusíte mít doma drůbež, abyste je mohli použít. Dnes se totiž dají koupit už průmyslově zpracované. Hnojení muškátů komplexním hnojivem je vhodné každý druhý týden. V případě přírodních prostředků je perfektní také kávová sedlina. Zeminu chudou na živiny poznáte snadno, muškáty v ní totiž zakrňují a neprospívají.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Přehnojená zemina zase dává prostor příliš rychlému růstu, a tím i chorobám a škůdcům. To se stává zejména ve chvíli, kdy si namícháte vlastní kvalitní substrát (obvykle z vhodné zeminy, agroperlitu a písku v poměru 3:2:1) a poté rovněž důsledně hnojíte umělými či přírodními přípravky. Zpočátku přitom stačí dodání živin jen jednou zas měsíc.

Rozpoznejte choroby a škůdce včas

Pokud uděláte při pěstování muškátů chybu, následky se projeví velmi brzy, a to obvykle v podobě chorob a škůdců. Nejhorší je muškátová plíseň šedá. Její přítomnost poznáte podle drobných hrudek černé barvy. Včasný zásah spočívá v očištění rostliny a použití měďnatého roztoku. Na horkovitost zase platí zálivka odstátou vodou v rozumném množství (přelévání je zapovězeno).

iZdroj fotografie: Freeimages

A co škůdci? Snad každý pěstitel se někdy setkal s mšicemi nebo molicemi. Nezáleží na tom, jaké přípravky si na ně pořídíte, ovšem vždy je aplikujte důsledně na všechny části rostliny, a to zejména na rub listů! Právě tady se totiž škůdci ukrývají nejčastěji a pokud postříkáte své svěřence jen tak ledabyle, nikdy se jich nezbavíte.

Dobře opečovávané muškáty lze přezimovat

Povedlo se vám pořídit ideální kombinaci barev a rádi byste své muškáty zachovali i na příští sezónu? Pak je venku určitě nechat nemůžete, už první mráz by je snadno spálil. K přezimování potřebují světlou, bezmrazou místnost anebo temperovaný skleník. Ideální teplota by se měla pohybovat okolo příjemných 10 °C.

iZdroj fotografie: Freeimages

Rostliny vyjměte z květináče a zabalte je do novin nebo jiného savého papíru, a to jen s trochou zeminy (i když většina pěstitelů je nechává v truhlících). Mírně zalévejte, a to jen tak, aby byl substrát stále mírně vlhký (před zálivkou vše pečlivě zkontrolujte). Nic víc obvykle není ke zdárnému přezimování třeba.

Jak muškáty na jaře probrat k životu

První kroky byste měli podniknout už na přelomu února a března. Tehdy už totiž rostlinky začínají na světle rašit. Aby šlo o zdravý proces, pak vyžadují výrazné zkrácení a přesazení do nové zeminy. To je velmi důležité, ve starém substrátu se totiž snadno množí patogenní organismy a choroboplodné zárodky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Pixabay

Do truhlíku je pak vysazujte v tom správném množství. Platí pravidlo 10 centimetrů na rostlinu, jinak se jejich kořenový systém nemůže dostatečně rozrůst a muškáty nikdy dostatečně nezesílí. Tato pravidla však platí jen pro muškáty vzpřímené. Ty převislé je dobré pořídit každý rok znovu, bohatě totiž kvetou jen první rok od vysetí, později jejich krása rychle ubývá.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články