Chlebové hnojivo je aktuálním hitem sezóny. Vyživí balkonovky od výsevu až po vrcholící letní sezónu

                   

Bohaté kvetení balkonových rostlin není samozřejmostí. Potřebují k tomu tu správnou výživu. Ne vždy je však nutné spoléhat na prostředky z obchodů. Naopak, mnohdy si můžete pomoci i sami, a to jednoduše tím, že vsadíte na osvědčené tipy pro výživu. Jedním z nich je i chlebové hnojivo, na něž zkušení zahrádkáři nedají dopustit. Naučte se ho vyrábět správně a tak, aby vašim rostlinám skutečně prospělo.

Hnojení chlebem má svá pravidla

K přípravě tohoto hnojiva opravdu nebudete potřebovat nic složitého. Bohatě vám postačí jen obyčejný chléb, který vám zbyl například z minulého týdne. Nakrájejte ho na menší kostky, sbírat můžete i různé drobky, patky apod. Jakmile jich budete mít dost, jednoduše je přesuňte do vhodné nádoby tak, aby byla plná přibližně z poloviny. Následně ji dolijte do plna teplou vodou a postavte tam, kde kvasinky budou moci nerušeně pracovat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Klidně tedy nádobu postavte do blízkosti topení nebo v létě třeba na balkon. Pro jistotu ji však zakryjte víkem, aby se do vašeho bytu nešířil nepříjemný zápach. Hnojivo bude hotové relativně brzy – ve vhodných podmínkách už za pět až šest dní. A jak ho použít? Určitě ne s kousky střídky a kůrky, ty by vám mohly v květináči nadělat nepěknou paseku. Hnojivo proto přeceďte přes gázu a následně použijte jako zálivku.

Použít lze i hnojivo z kvasnic

Své zelené svěřence však můžete hnojit i droždím – není to vůbec těžké. A jak si takové hnojivo připravit? Použijte 100 gramů čerstvého droždí (nebo adekvátní množství sušeného) a půl litru tučného mléka. Následně vzniklou směs rozmíchejte v 10 litrech vody a nechte několik hodin odpočívat. Jakmile se na povrchu objeví pěna, je hnojivo hotové (při použití sušeného droždí trvá celý proces o něco déle).

Návod na domácí hnojivo pro rostliny

Další možností je i použití neosolené vody, která vám v kuchyni zbude po uvaření zeleniny nebo luštěnin. Skvělá je především ta, která vám zbude po vaření mrkve, petržele, hrachu, brambor a červené řepy. Díky obsahu mnoha minerálů je ideálním hnojivem, díky němuž se budou všechny pokojové rostliny správně vyvíjet a kvést déle. Tuto formu hnojení je možné pro maximální účinek použít jednou za 2 týdny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Podobné vlastnosti má i další voda, která se v domácnosti často vyskytuje – a to ta ze sladkovodního akvária. Při výměně vody v akváriu tedy zapomeňte na její vylévání do odpadu. Naopak, jednoznačně se vyplatí starou vodu vypustit třeba do několika kbelíků a použít ji k zalévání rostlin. Obsahuje moč a výkaly ryb, ale také produkty řas a dalších vodních mikroorganismů, takže se uplatní jako skvělé přírodní domácí hnojivo.

Jak hnojit pokojovky pivem

Dalším skvělým tipem je také zvětralé pivo. Tento nápoj je totiž bohatý na vitamíny skupiny B a také na sacharidy. A právě díky nim je ideálním přírodním hnojivem pro rostliny, a to zejména orchideje. Kvasinky navíc zvyšují celkovou odolnost rostliny. Pivo, které jste nechali několik hodin stát, je vhodné smíchat s vodou v poměru 1 : 1. Při použití venku se pak stane výborným stimulantem pro růst trávy.

Hnojení mlékem má své výhody

Použití mléka jako hnojiva si obvykle spojujeme převážně s okurkami, ovšem uplatní se i jako domácí hnojivo na hrnkové květiny. Kromě obyčejného mléka je vhodné i to sušené, opatříme si díky němu cenný zdroj bílkovin a také vápník, který většina rostlin nezbytně potřebuje (výjimkou jsou například azalky, jež zalévání tvrdou vodou nesnáší). Hodí se zejména pro rostliny trpící blednoucími nebo jinak chřadnoucími listy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V takovém případě doporučujeme mléko zředit vodou nejlépe v poměru 1 : 1 a zalévat své zelené svěřence přibližně jednou za dva týdny. A jak použít sušené mléko? U něj uděláte lépe, pokud ho před výsadbou rostlin smícháte s půdou. Může být i prošlé, zamýšlenému účelu použití to nijak nevadí. A jak působí? Cukry obsažené v mléce se stanou skvělou živnou půdou pro půdní mikroorganismy, které později prospějí i rostlinám.

A jaká domácí hnojiva používáte pro výživu svých rostlin vy?

Jako skvělé hnojivo je možné použít i skořápky z vajec
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články