Správná péče o petúnie zajistí, že pokvetou od jara do podzimu. Nedopouštějte se začátečnické chyby

                   

Petúnie jsou krásné ozdobné květiny, které dokáží rozzářit každý balkon nebo terasu. Lidé si je nejčastěji pořizují z toho důvodu, že její podmínky pro pěstování nejsou nijak náročné, a navíc kvete nejrozmanitějšími barvami. Je důležité se o ně důkladně starat, abyste se mohli kochat jejich krásou. Petúnie začíná kvést na konci jara a kvete až do podzimu.

Umístěte petúnii na slunné místo

Tato květina se nejčastěji pěstuje v truhlících na balkoně nebo okenních parapetech. Miluje teplo a slunné místo. Neměly by na ní celý den svítit sluneční paprsky. Dále je možnost je umístit i do závěsných květináčů nebo přímo do záhonu. Vyhovuje jim místo, na které svítí sluníčko. Nemělo by na ně pršet nebo foukat, protože při nepříznivém počasí se rostlina může poničit. Při umístění na dešti by mohly začít kořeny hnít.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dávejte pozor na přelévání

Pokud umístíte tuto rostlinu na jižní stranu, měli byste ji zalévat alespoň jednou denně. V případě, že jste ji dali do polostínu, stačí ji zalít jednou za dva dny. Se zálivkou byste měli být opatrní a neměli byste to přehánět. Petúnie je na přelití velice citlivá a její kořeny by mohly začít hnít. Z tohoto důvodu tuto květinu zalévejte pouze trochu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Substrát, ve kterém je vhodné rostlinu pěstovat

Při pěstování petúnií je důležité vybrat kvalitní hnojivo a zeminu, do které rostlinu zasadíte. Substrát by měl být neutrální nebo mírně kyselý. Příznivou půdou je také směs písku, drnu, rašeliny, a kompostu. Substrát by měl obsahovat základní minerální látky, jako je železo, dusík, fosfor a draslík. Tyto látky zajišťují správný růst.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pro hnojení se používají vícesložková hnojiva s vyšším obsahem vápníku a železa. Tyto dva prvky slouží pro podporu růstu a kvetení. Petúnii byste měli hnojit alespoň jednou týdně. Pokud nemá rostlina dostatek železa, tak špatně roste. Když nemá dostatek vápníku, její listy se začnou deformovat.

Růst lze podpořit jednoduchým trikem

Pravidelně obírejte uschlé a opadané listy / květy. Pokud budete odkvetlé květy pravidelně odtrhávat, dodáte rostlině sílu na další kvetení. Dále si můžete sbírku petúnií rozšířit jednoduchým trikem. Výhonky petúnie umístěte do vody a počkejte, dokud nezakoření. Poté je lze zasadit do květináče.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články