Léčivka lichořeřišnice je stálicí českých zahrádek

                   

Hledáte bylinku, která vám opravdu zlepší život? Pak zvolte lichořeřišnici. Tato popínavá rostlina vás potěší nádhernými velikými zelenými listy a ještě krásnějšími rudými květy. Kromě krásy je i užitečná. Je to účinné přírodní antibiotikum a pomůže stejně jako chemické přípravky z lékárny. Vložte své zdraví do rukou přírody.

Lichořeřišnice pochází z tropických oblastí severní části Jižní Ameriky a její léčebné účinky rádi využívali šamani zdejších indiánských kmenů už od nepaměti. Postupem času se díky svým zázračným účinkům rozšířilo její pěstování do Evropy i ostatních částí světa, v některých z nich dokonce zplaněla. Nejlepší účinky má za čerstva, navíc tak i skvěle chutná. Užívat lze ale také formou koncentrované tinktury nebo masti.

Přírodní antibiotikum i chutná zelenina

V českých luzích a hájích se jako letnička pěstuje odrůda Lichořeřišnice větší (Trapeoleum majus). Její květy žlutooranžové až jasně rudé barvy jsou jedlé, mají chuť podobnou ředkvičce a jsou skvělým doplňkem zeleninových salátů a jiných pokrmů. Kromě funkce dochucovadla navíc podporuje trávení a chuť k jídlu. Z výživového hlediska má podobné složení jako jiná běžná listová zelenina.

Čím se ale odlišuje od jiných rostlin, je její antibakteriální účinek. Při vnitřním užití pomáhá v boji proti infekcím organismu, zejména však ledvin a močových cest. Ničí nepřátelské organismy, jako jsou streptokoky a stafylokoky, pomáhá i při léčbě angíny a bolesti v krku. Mimoto má také antivirotické účinky, takže ji ocení lidé trpící na opary a jiná virová onemocnění.

Roste snadno, nesnáší mráz a dusík

Tato rostlina vyroste snadno v truhlíku i v záhoně. Původně jde sice o trvalku, vzhledem k tomu, že nesnese mráz, se u nás pěstuje pouze jako letnička, nicméně jedna z nejdéle kvetoucích. Vysazuje se až po zmrzlých, ale kvete až do prvních mrazů. Ideální umístění je na teplém a slunném místě ve vlhké a propustné půdě, nejlépe bez dusíkatých příměsí, ty totiž omezují kvetení.

Aby dobře prosperovala, je vhodné ji vysévat v třiceticentimetrových rozestupech do hloubky dvou centimetrů po čtyřech semenech. V žádném případě semena nesmí vyschnout. Klíčí v horizontu dvou až tří týdnů.

Přírodní ochrana před škůdci

Lichořeřišnice je na zahrádce vítaným druhem a velké uplatnění najde v ekologických divokých zahradách. Díky svému silnému aroma na sebe láká všechny mšice, housenky a další živočichy považované za škůdce a chrání tak proti nim ostatní rostliny v záhoně. Kromě toho pomáhá odpuzovat plísně a choroby napadající ostatní zeleninu, jako např. cukety, patizony nebo brambory. Je to rostlina, kterou prostě chcete.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články