Aby petunie nádherně kvetly, potřebují to správné hnojení. Jedna lžíce tohoto lektvaru týdně to dokáže zaručit

                   

Krásné a velmi hojně vysazované petunie zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida) jsou na pěstování spíše náročnější. Vyžadují pravidelné odstraňování starých květů a také přísun těch správných živin. Aby skutečně dostaly všechno, co potřebují, musíte je vyživit těmi správnými přípravky. A vsadit lze i na ty domácí.

Proč pěstovat petunie

Tyto květiny jsou k dostání v mnoha barvách. Mohou se pyšnit pestrou barevnou škálou od bílé, přes žlutou nebo světle růžovou, až po velmi žádanou tmavě růžovou, rudou, fialovou, a dokonce i světle fialovou. A k mání jsou i různé plnokvěté nebo vícebarevné odrůdy. Pro dostatek květů však potřebují ty správné živiny.

Ovesné vločky jako hnojivo pro petunie

Ovesné vločky jsou velmi univerzálním hnojením, obsahují totiž mnoho živin (ve hře je především draslík, vápník, hořčík, železo a fosfor) a jsou dostupné za rozumnou cenu. Pro přípravu budete potřebovat půl sklenice ovesných vloček. Z těch připravte ovesnou kaši (zalijte litrem vody a povařte asi 10 minut). Poté přidejte půl sklenice vody a nechte asi půl hodiny louhovat.

Poté už jen přeceďte a správně nařeďte. Na jeden díl tohoto hnojiva budete potřebovat dva díly vody. Použijte jako zálivku. Pamatujte si, že by měla mít teplotu prostoru, v němž rostliny aktuálně pěstujete. Nikdy tedy petunie (ani jiné balkonové rostliny) nezalévejte studenou vodou z kohoutku.

iZdroj fotografie: Freepik
Zdroj fotografie: Freepik

Hnojení petunií pivem

Pivo má příznivý vliv na rostliny (ideální je pro účely hnojení to nepasterizované) – lze v něm totiž najít mnoho důležitých výživových látek jako například fosfor, draslík, hořčík, sodík a polyfenoly. A prostřednictvím obsahu cukrů také podporuje růst žádoucích půdních mikroorganismů. Na zálivku budete potřebovat 1 litr piva (zvětralého) a 10 litrů vody. Petunie zalévejte jednou týdně.

Další rostliny, které lze hnojit pivem

Kromě petunií udělá pivní zálivka radost i dalším balkonovkám. Jde například o:

  • hledíkovku (Nemesia strumosa)
  • sporýš (Verbena)
  • vějířovku (Scaevola)
  • muškáty (Pelargonium)
  • astru novoanglickou (Aster novae-angliae)
  • astru čínskou vysokou (Callistephus chinensis) ze semen
  • nebo slunečnici roční (Helianthus annuus).

Co si myslíte o hnojení petunií ovesnými vločkami a alkoholem?

Podívejte se i na další zajímavé povídání o balkónových rostlinách z rukou odborníků
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články