Rozzařte svůj balkon či terasu díky pestrolistým letničkám. Známe ty, které vám budou dělat radost po celé léto

                   

Na osázení balkonu stále ještě není pozdě. Musíte si jen vybrat takové rostliny, které se vyznačují nenáročnou péčí a kompaktním bujným růstem. I pohled do zelené záplavy totiž může být krásný. Květy u ní pak mohou působit jen jako zajímavý, nikoli ovšem nezbytný doplněk. Po jakých letničkách tedy sáhnout? Můžeme je znát jako pestrolisté nebo okrasné listem. Seznamte se s tipy na osvědčené druhy.

Stříbřité dichondry dokážou překvapit

Chcete své terase nebo balkonu dopřát trochu zvláštních barev? Pak vsaďte na stříbrný déšť alias dichondru (Dichondra repens). Její stříbrné listy s bílými akcenty upoutají každé oko na první pohled. Můžete tedy velmi efektně podtrhnout krásu běžně vysazovaných letniček. A pokud jí dopřejete tu správnou péči, dokáže se vytáhnout i do délky přesahující jeden metr.

iZdroj fotografie: Pixabay

A jak ji pěstovat? Díky stříbrným listům jí nevadí přímé slunce ani zvýšené teploty. Nesnáší ovšem mrazy, takže pokud ji chcete přezimovat, musíte ji odnést do bezmrazé místnosti, v níž se teploty pohybují mezi 8 až 12 °C. Na jaře ji trochu zastřihněte, pohnojte a počkejte, až obrazí.

Exotiku k vám přinese převislý bambus

Když se řekne bambus (Bambusa), obvykle si vybavíme velké a rychle rostoucí rostliny, působící spíše dojmem pralesa. Existují samozřejmě i menší druhy, ani zdaleka nenaplňující tato očekávání. Ovšem rostlina, která je u nás k dostání pod označením převislý bambus, je ve skutečnosti tráva – psineček výběžkatý (Agrostis stolonifera). Roste převisle a za rok se může protáhnout i na metr a půl.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejlépe mu to sluší v závěsných nádobách, v nichž dokáže vytvořit kompaktně vyhlížející trsy působící spíše jako závěs. Daří se mu na slunci i v polostínu, vždy však s dobrou zálivkou. Jakmile vyschne, už ho obvykle neoživíme. A to platí i pro zimní odpočinek v chladné a bezmrazé místnosti. Na jaře stačí tento „bambus“ zastřihnout a počkat, až znovu obrazí. Pak ho jednoduše přihnojte a vraťte ven.

Batáty sice nevypěstujete, truhlíky však ozdobí

Dalším skvělým tipem letošní sezóny je povijnice batátová (Ipomoea batatas). Nejspíš ji znáte jen jako polní plodinu, díky níž si můžete dopřát lahodné batáty plné prospěšných látek. Ovšem málokdo ví, jak dekorativně její listy vypadají v běžných letničkových výsadbách. Jejich světlá zelená doslova září do daleka. A zaujmou i nevšedním tvarem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jako převislá rostlina roste velmi kompaktně, ovšem uplatní se i na těch partiích zahrady, které se hodí spíše pro letničky půdokryvné. V truhlíku však s žádnou úrodou chutných hlíz nepočítejte (na zahradě je teoreticky možná). Kultivary s panašovanými nebo jinak atraktivně zbarvenými listy jsou pak vyloženě okrasné, ovšem o to efektnější.

Popenec jako léčivka i balkonovka

Leckterého znalejšího zahradníka přítomnost popence obecného (Glechoma hederacea) v květinářstvích překvapí. Známe ho totiž spíše jako úporný plevel, dříve nazývaný také popenec břečťanovitý, a občas i jako šikovnou léčivku nebo jedlou bylinku vhodnou třeba do polévky. Ale vysadit si ho na balkon? A my říkáme – proč vlastně ne? Vypadá totiž opravdu dekorativně.

iZdroj fotografie: Pixabay

A to zejména ve chvíli, kdy vsadíte na jeho vyšlechtěné pestrolisté odrůdy. Roste jako půdokryvná rostlina, ale dokáže tvořit i krásné převisy. Jeho šlahouny dokážou dorůst i do dvoumetrové délky a menší fialové květy na nich působí jako půvabný bonus. Vyhovuje mu stín až polostín a samozřejmě dostatek vláhy. Pokud mu ji nedopřejete, rychle uschne.

Záplava malých penízků poroste všude

Nejspíš jste na její drobné, okrouhlé lístky nasedající na dlouhý plazivý stonek už v nějaké okrasné výsadbě narazili. Jen jste neznali jejich jméno. Prozradíme vám, že je to nenáročná vrbina penízková (Lysimachia nummularia), která pokvete skvěle na slunečném i polostinném stanovišti. Vypadá půvabně už od prvního dne od vysazení, a navíc opravdu rychle roste. A dokáže i vykvést. Bohužel jsou její zlatavé kvítky poměrně malé.

iZdroj fotografie: David J. Stang / Creative Commons / CC0

Ovšem objevují se v hojném počtu od května až do července. Hodí se zejména jako převislý podrost do balkonových truhlíků, ale jako plazivka dokáže rychle porůst i nejrůznější zídky nebo převisy ve vaší skalce. Roste až do konce sezóny a na zahradě vám i dobře přezimuje. Jakékoliv mrazy jí totiž vůbec nevadí. A jak jí pomoci k ještě větší vitalitě? Poskytněte jí výživnou humózní půdu s vyšším obsahem železa, tu miluje nadevše.

Seznamte se s léčivými účinky popence
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články