Lžička medu a muškátům se bude dařit lépe než kdykoliv dřív

Med obsahuje množství prospěšných látek, navíc podporuje tvorbu silných kořenů. Muškáty ho proto před příchodem zimy ocení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud hledáte přírodní a účinný způsob, jak udržet muškáty a další pokojové květiny ve špičkové kondici a zároveň stimulovat růst nových listů a výhonků, nehledejte dál. Podělím se s vámi o dva pozoruhodné recepty na hnojiva bohatá na vitamíny, která jsou nejen snadno vyrobitelná, ale také ekologická a plná rostlinám prospěšných látek.

Hnojivo na bázi medu a kyseliny jantarové

Pokud máte doma běžné odrůdy muškátů, které jen potřebují přes zim trochu nakopnout, vyzkoušejte tento recept. Zimní hnojení muškátů by mělo podle webu Bydlení Instory obsahovat jen malé množství dusíku, což tento recept přesně splňuje. Musíte však používat opravdu kvalitní med. Jak na to jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno.

  • 1 litr teplé vody
  • 1 čajová lžička medu (ten působí podle magazínu iReceptář mimo jiné i jako růstový hormon)
  • 500 mg prášku kyseliny jantarové (špetka) nebo 5 tablet
  • 1 tableta vitaminu B

Začněte rozpuštěním medu v teplé vodě. „Med, známý svým bohatým obsahem živin, působí jako stimulátor růstu buněk. Slouží jako přírodní stimulátor růstu rostlin, zejména pro posílení zelených listů. Obsahuje také důležité vitaminy a živiny, včetně makro a mikroprvků,“ říká včelař Jan L. Z Plumlova, pro něhož není hnojení medem ničím novým. Do směsi přidejte tabletu vitaminu B a kyselinu jantarovou a dobře promíchejte. Ve vodě s medem také rostliny skvěle koření, o čemž jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také informovali.

Dobře promíchejte a aplikujte k rostlinám

Kyselina jantarová působí jako růstový stimulátor se specifickým zaměřením na zelenou hmotu a vývoj nových výhonků a květů. Přídavek tablet vitaminu B pak pomáhá rostlinám vstřebávat živiny z půdy a podporuje rovnoměrný a vyvážený růst bez jejich nadměrného vytahování. Hotový přípravek můžete použít k zalévání rostlin jednou týdně (pokud se vám zdají oslabené), nebo jednou za dva týdny až měsíc (u rostlin v dobrém zdravotním stavu).

Pokud nemáte doma dostatečně chladné místo, kde byste mohli zazimovat muškáty, pak je jednoduše správně ostříhejte iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud nemáte doma dostatečně chladné místo, kde byste mohli zazimovat muškáty, pak je jednoduše správně ostříhejte

Hnojivo na bázi extraktu z mumia a aloe

Extrémně oslabené nebo nemocné rostliny však potřebují trochu jinou výživu, aby náročné zimní měsíce úspěšně přežily. Tady je můj osvědčený recept:

  • 1 litr teplé vody
  • 2 tablety Mumia
  • 1 čajová lžička extraktu z aloe (nebo 1 čajová lžička šťávy z listů aloe)
Pokud si chcete koupit med od nového včelaře, ale zároveň nechcete kupovat zajíce v pytli, vezměte si k ruce pečivo iZdroj fotografie: Pixabay
Med obsahuje množství prospěšných látek, navíc podporuje tvorbu silných kořenů

Mumio je přírodní produkt obsahující téměř všechny prvky Mendělejevovy tabulky, včetně zlata a stříbra. Je to silný energizér pro rostliny i lidi, který poskytuje živiny, huminové kyseliny a speciální kvasinky. Tablety rozpusťte ve vodě a do hotového roztoku přimíchejte extrakt z aloe. Výsledný roztok (bude mít sytě hnědou barvu) ihned použijte jako zálivku. Toto hnojivo stimuluje růst nových výhonků a zelené hmoty a zároveň pomáhá rostlinám budovat imunitu a sílu.

Jak pečujete o své muškáty před příchodem zimy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články