Minizahrádka z kuchyňského odpadu dokonale pohnojí klíčící rostlinky

                   

Máte zahrádkářské ambice, ale žijete v paneláku? Nebo pouze přemýšlíte, jak ekologicky předpěstovat svoje bylinky a zeleninu, aby pěkně rostla a dělala vám radost? Obojí můžete snadno zařídit za použití věcí, které obvykle končí v odpadkovém koši. Skořápky od vajíček, citronové slupky nebo roličky od toaletního papíru se totiž skvěle hodí pro předpěstování rostlin.

Předpěstování touto metodou má jednu další výhodu pro ty, kteří nenávidí přepichování jednotlivých sazeniček z jejich předpěstovacích ubikací do kelímků nebo záhonku. Princip je totiž takový, že semínko vysejete do prázdné vaječné skořápky, kde bude mít dost přirozených živin k naklíčení a spolu se skořápkou je poté můžete přemístit do země. Máte tak malý květináček i hnojivo v jednom.

Skořápkový květináček je ideální pro rajčata

Zejména rajčata milují vápenaté půdy. Pokud mají dostatek vápníku, jejich rajská jablíčka budou ještě rajčatovější než obvykle. Vápník totiž pomáhá rozvinout plný potenciál jejich chuti a je to zároveň složka, která v půdě často chybí. Proto si o předpěstování ve vaječných skořápkách rajčata přímo říkají. Poté, co je ze skořápek budete přesazovat do země, věnujte ještě několik dalších, které rozdrťte a umístěte je pod kořenový bal do záhonku. Nejenže budou rajčata chutnější, ale vápník bude chránit kořeny před výskytem hniloby.

Skořápkové květináčky ale nejsou vhodné pouze na rajčata, ale prakticky na všechno, co si vzpomenete. Okurky, hrášek, ale také bylinky jako pažitka, oregáno, majoránka, petržel, levandule a jiné. A kromě nich také některé druhy drobných letniček, jako třeba pomněnky.

Namísto skořápek od vajíčka ale můžete použít i jiné odpady z kuchyně. Třeba vydlabaná citronová, pomerančová nebo jiná citrusová kůra. Funguje ale také vlhčený karton od vajíček nebo rulička od toaletního papíru. Postup je ve všech případech prakticky stejný.

Jak zasadit skořápkovou mikrozahrádku

Připravte si skořápky od vajíček, plato, substrát a semínka. Skořápky lehce propláchněte vodou a zhruba do dvou třetin naplňte substrátem. Do jeho povrchu prstem vyhlubte důlek, nasypejte do něho několik semínek a prstem nebo lžičkou opatrně zasypejte. Takto zasazená vajíčka umístěte zpátky do plata nebo do jiného stojánku na vajíčka, který máte po ruce nebo který se vám bude líbit.

Pak už stačí jen položit na slunný parapet a postříkejte trochou vody. Jelikož ve skořápce zespodu není dírka, zalévejte opatrně, abyste rostlinky nepřemáčeli. Stačí několikrát za týden jemná sprcha z rozprašovače. Až rostlinky vyklíčí a zesílí, můžete je buď nechat ve skořápce a vytvořit z nich originální dekoraci, anebo jim můžete dopřát více prostoru pro růst na záhonku. Nemusíte je ale za tímto účelem vysypávat, stačí skořápku po obvodu narušit a odloupnout dno, aby mohly kořínky vykouknout ven. Do záhonku pak rostliny umístěte i se skořápkou, která jim během růstu poskytne téměř nekonečnou zásobárnu životně důležitého vápníku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články