Muškáty vykvetou už na konci dubna, s dusíkatým hnojivem je rychlé kvetení zaručeno

Muškáty toho ke své spokojenosti příliš mnoho nepotřebují. Na počátku vegetační sezóny je potěší hlavně dusík v přírodní podobě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro bohaté kvetení muškátů plné barev toho příliš nepotřebujete. Podle webu Pěstitelka milují zejména organická hnojiva. Výživu jim tedy můžete snadno dodat jen z domácích zdrojů. Není na tom opravdu nic složitého.

Kompostový čaj a slepičí trus

Připravte si roztok z jednoho dílu dobře vyzrálého kompostu na pět dílů vody. Tuto směs nechte dva až tři týdny louhovat na teplém místě. Před aplikací na muškáty poté tento tekutý kompost sceďte a zřeďte vodou v poměru 1:5. Ale připravit si můžete i čaj ze slepičího trusu – ten mě naučila moje babička, které vždycky muškáty kvetly přímo nádherně.

Smíchejte jeden díl sušeného slepičího trusu s pěti díly vody. Nechte jej dva až tři týdny kvasit, sceďte a poté nařeďte stejně jako kompostový čaj. Tento roztok bohatý na živiny obsahuje zejména hodně dusíku, který podporuje růst listů – používejte ho tedy jen do května a poté přejděte na jiná hnojiva. A skvěle jim prospívá i kávová sedlina, o níž už Chalupáři-Zahrádkáři psali v předchozím článku.

18 druhů ovoce a zeleniny, které lze pěstovat v závěsném koši – vzornou úrodu si tak můžete dopřát i na malém balkonu

Dobré tipy při péči o muškáty

Podle webu NašeZahrada však jen hnojení nestačí. Musíte si pohlídat i další aspekty péče, jinak vám muškáty nikdy bujně nepokvetou.

  • Pravidelné prořezávání: Zastřihování muškátů podporuje bujnější růst a zabraňuje vzniku vytáhlých a nevzhledných stonků. Tento postup také podporuje větší počet květů tím, že stimuluje rostlinu k tvorbě nových pupenů.
  • Dostatečná zálivka: Přestože jsou muškáty do jisté míry odolné vůči suchu, důsledná zálivka během vegetačního období je udržuje v dobrém stavu. Zajistěte proto, aby půda byla vlhká, ale ne přemokřená.
  • Působení slunečního světla: Tyto okrasné rostliny potřebují k bohatému kvetení také dostatek slunečního světla. Postavte je proto na místo, kam dopadá přímé sluneční světlo alespoň šest hodin denně.
Pokud chcete, aby vás letos muškáty potěšily opravdu velkou dávkou květů, dodejte jim potřebnou výživu. Skvělý je dusík. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete, aby vás letos muškáty potěšily opravdu velkou dávkou květů, dodejte jim potřebnou výživu. Skvělý je dusík

Pokud tyto tipy dodržíte, budete se z kvetení muškátů těšit až do pozdního podzimu. A to se rozhodně vyplatí.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o muškáty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články