Na pergolu se hodí popínavé rostliny. Které jí nejvíce sluší?

                   

Různorodé pnoucí rostliny zdobí nejednu zahrádku a vypadají velice pěkně. Jejich hlavní předností je schopnost rychlého růstu. Tak dokážou za krátký čas zakrýt velkou plochu. Protože vypadají velmi dobře svými listy i květy, doplní a ozvláštní pergoly a altánky. Vaše posezení na zahradě nikdy nebylo tak příjemné.

Okouzlující Akébie

Nenáročná a rychle rostoucí Akébie pětičetná neboli čokoládové víno, dorůstá do 10 m výšky a za jeden rok dokáže vyrůst až o 2 m. Kvete už v květnu. Její kvítky jsou drobné a voní po vanilce. V září dozrávají na rostlině plody, jsou jedlé. Ale aby se mohly vyvinout, potřebujete samčí a samičí rostlinu.

Rostlinka miluje slunce i polostín. Nebude se jí dařit tam, kde praží celý den a stejně tak jí neudělá dobře úplný stín. Proto ji dávejte na stanoviště směřované na východ nebo na sever. Snese i větší sucho, není náročná na půdu. Příliš netrpí na škůdce.

Na jaře nezapomeňte Akébii pořádně zastřihnout. U dospělých rostlin odstraňujte spíš jen poškozené části a omezujte přílišný růst. Mimo pergolu můžete čokoládové víno zasadit u plotů, bran, loupí apod.

Rychle rostoucí Opletka

Ideální pro všechny, kdo chtějí rychlý růst. Dokáže za dva až tři roky prorůst velmi velké plochy. Kvete krásnými drobnými bílými květy. Aby takto kvetla, je potřeba ji každý rok pořádně prořezat. Kvůli svému růstu utlačuje vše okolo, proto se hodí hlavně na větší plochy a velké zahrady. Má ráda slunce nebo polostín a nevadí jí sucho.

Robustní Podražec

Podražec velkolistý dokáže vyrůst až do 10 metrů výšky a velmi dobře se pěstuje. Upoutá svými robustními listy až 20 cm širokými. Mají srdčitý tvar a při růstu tvoří takovou střechu. Květy rostliny nejsou příliš nápadné. Mají krémovou až hnědavou barvu. Bez problémů vytvoří nepropustnou clonu.

Rostlina má ráda hlavně polostín, ale lze ho pěstovat i na slunci, jen s větší péčí. Zasaďte jej do hlubší a vlhčí půdy. Ideální jsou nižší nadmořské výšky a teplo. Musí se ovíjet po pevné podpoře.

Dlouhověká vistárie

Vistárie vám vydrží dlouhé roky. Jedná se o liánu s ovíjivými kmeny a větvemi. Dorůstá do výšky až 12 metrů. Má svěží, zelené lístky. Proto vypadá velmi pěkně, i když právě nekvete. Květy jsou ale taktéž velmi krásné. Jsou to dlouhé hrozny plné fialových, růžových nebo bílých motýlkovitých květů. Jejich záplava vás bude těšit na jaře nebo v létě, podle druhu, který si vyberete.

K pergole můžete zasadit rostlin mnohem víc

Popínavých rostlin, které vaši pergolu zkrášlí, je celá řada. Stačí si jen dobře vybrat. Obvykle nejsou příliš náročné na péči, rostou rychle a dlouhé roky a všechny nadělají velkou parádu ve vaší zahradě.

  • Plamének
  • Zimolez
  • Přísavník
  • Popínavé růže
  • Trubač
  • Hortenzie
  • Povijnice
  • Kapucínka
  • Hrachor
  • Tunbergie
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články