Rozpomeňte se na osvědčené hnojivo našich prababiček pro muškáty. K maximálnímu kvetení jim leckdy stačilo opravdu málo

                   

Muškáty (Pelargonium) dokážou bohatě kvést celé léto. Musíte jim v tom však trochu pomoci a zásobit je těmi správnými živinami. Jednoduše sáhněte po přírodních hnojivech, která fungují tak perfektně, jako kdyby pro ně byla ušita doslova na míru. Mnoho z nich vyrobíte dokonce i z odpadu.

Hnojení muškátů obyčejným cukrem

Snad nejoblíbenějším přírodním hnojivem pro balkonové i pokojové rostliny letošní sezóny je nečekaný favorit – běžný cukr. A jak takovou výživu připravit? Rozmíchejte 1 polévkovou lžíci cukru v 0,5 litru vody a použijte jako zálivku nebo jen zlehka nasypte cukr na substrát a poté důkladně zalijte. Místo cukru lze použít i běžnou glukózu, která se prodává v lékárnách. Cukr nebo glukózu však používejte maximálně jednou za měsíc!

Zbytky z citrusů také pomohou

Zbylé dílky mandarinek nebo pomerančů nemusíte vyhazovat, mohou se totiž stát skvělým hnojivem pro pokojové rostliny. Je však nutné na nich trochu zapracovat. Rozemelte je a nalijte do vhodné nádoby. Následně přidejte dvojnásobné množství horké vody a nechte přes noc louhovat. Poté přeceďte, nařeďte v poměru 1:1 a použijte jako zálivku.

Hnojení muškátů droždím (kvasnicemi)

Kvasinky jsou výborným stimulátorem růstu jakýchkoliv rostlin. Velmi efektivním způsobem zvyšují aktivitu mikroorganismů v půdě, díky čemuž se mimo jiné výrazně zvyšuje uvolňování prospěšného oxidu uhličitého. Proto je hnojení rostlin kvasnicemi vhodné kombinovat s použitím komplexních minerálních hnojiv. Rostliny je totiž díky nim dokážou mnohem lépe využít.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pro přípravu hnojiva si připravte:

  • 10 gramů droždí,
  • 1 polévkovou lžíci cukru
  • a 1 litr vlažné vody.

Pokud nemáte po ruce čerstvé droždí, pak můžete bez obav použít i to instantní. Poměr surovin však bude jiný, konkrétně: 1 gram suchého droždí na 1 lžíci cukru a 1 litr vody. Před použitím nechte tento roztok asi 2 hodiny louhovat. Poté ho přeceďte a nařeďte čistou vodou v poměru 1:5 (vody je více) a muškáty zalijte. Opakujte jednou do týdne.

Hnojivo z vaječných skořápek

Vaječná skořápka je také plná užitečných látek, které si vaše muškáty zamilují. Obsahuje mimo jiné hodně vápníku a dalších prvků – bohužel většina z nich je pro rostliny okamžitě nedostupná. Proto je vhodné drcené vaječné skořápky přimíchávat do zeminy především po hnojení kvasnicemi – ty totiž s jejich zpracováním vašim rostlinám pomohou. Stačí jedna lžička jemně mletých skořápek na jednu rostlinu v truhlíku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Hnojení muškátů na konci sezóny

Pokud chcete své muškáty přezimovat, musíte na to myslet už předem. Nejpozději v září je tak přihnojte správným prostředkem. Pamatujte si, že dusíkatá hnojiva se už v tomto období nepoužívají, protože vyvolávají příliš bujný růst zelené hmoty, která už nedokáže před příchodem zimy vyzrát. Mnohem důležitější je draslík a spolu s ním také fosfor. Na podzim je proto vhodné pro muškáty použít například směs:

  • 16 g monofosfátu draselného
  • a 15 g superfosfátu

Obě látky rozpusťte v 10 litrech vody, což je dávka přibližně pro 10 vzrostlých muškátů. Další hnojení už nebude před příchodem zimy třeba. Dál se o své zimující krasavce jednoduše starejte tak, jako obvykle.

Jaká přírodní hnojiva používáte pro muškáty nejraději vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články