Nemáte zahrádku? Pěstujte bylinky na balkoně

                   

Bylinky má každý rád a nejchutnější jsou čerstvé. Nemusíte mít zahrádku, přesto si je můžete dopřát. Některé druhy bylinek se totiž nechají snadno pěstovat na balkoně.

Ačkoli většina bylinek dává přednost horkým slunečným podmínkám, mnohé z nich tolerují stín a některé po nich dokonce touží. Jsou všechno, jen ne náročné. V české kuchyni nejvíce používáme bazalku a petržel. Nikdy se neomrzí a lze je použít do mnoha pokrmů. Pěstování trvalých bylin v malých květináčích umožňuje jejich snadný přesun do kuchyňského okna, když přijde zima. Navíc, spousta bylin je imunní vůči útokům většiny škůdců, například rozmarýn, tymián či oregano.

Jak s pěstováním začít?

Můžete si koupit již vzrostlé rostliny ze zahradního centra nebo začít od semen. Je to na vás, ovšem mějte na paměti, že některé byliny, jako je oregano a tymián se liší v chuti i vůni natolik, že by opravdu měly být pěstovány z již vzrostlých jedinců zakoupených ze zahradního centra. To vám dává možnost čichat a ochutnat a pak koupit to, co vám nejlépe voní.

Vytrvalé byliny mohou být šířeny řízky nebo vrstvením. Stačí jen odříznout zdravou zelenou větev, ořezat spodní listy a vložit do vlhké půdy. Řezání tvoří kořeny, které necháte zapustit a rozrůst v půdě vašeho přenosného květináče. Vrstvení je další technika, která představuje připnutí větve na povrch půdy a čekání na kořeny, které větev zapustí nové půdy. Větev pak může být řez a budete mít další rostlinu.

Bazalka

  • rostlina celoroční
  • preferuje plné slunce
  • půdní podmínky: vlhké
  • snadno se pěstuje ze semen nebo transplantací

Bazalka potřebuje teplé počasí pro svůj růst a nebude vám tolerovat chladné teploty. Rostliny trpí i v chladných jarních teplotách: listy se scvrkávají a s růstem stagnují. Jakmile se objeví vyšší teploty, pookřejí a rostou jako z vody. Bazalka tedy potřebuje hodně vody i hodně slunce. Také touží po živinách, tedy je dobré jí dopřát kvalitní hnojivo. Existuje mnoho odrůd na výběr a několik je jich snadno dostupných jako startovací rostliny v zahradních centrech.

Petržel

Petržel má stejná specifika jako bazalka až na to, že vám bude tolerovat mírný stín. Můžete začít s tím, že zasadíte semena nejprv v bytě v teple a až vám vyklíčí, přesunete ji ven na balkon. Semena můžete před výsadbou zvlhčit, měla by klíčit rychleji. Poté již vyžaduje minimální péči. Vyhovovat jí budou částečně slunné podmínky a denní zálivka. Dvě nebo tři rostliny jsou vše, co potřebujete pro příležitostné použití. Vybíráme pobočky a listy pryč podle potřeby a do konce sezóny jsme obvykle stále více, než potřebujeme.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články