Není čas ztrácet čas: Leden je ideální čas pro pěstování petúnií

Pokud nechcete na jaře utrácet za drahé sazenice petúnií v obchodech, pak si už teď vysijte tyto oblíbené balkonové rostliny do květináčků.

i Zdroj fotografie: Bijonse / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na začátku nového roku se ti nejpečlivější zahrádkáři a milovníci rostlin ocitají v klíčovém okamžiku své zahradnické cesty. Leden, který je často vnímán jako měsíc nových začátků a předsevzetí, je totiž také ideálním obdobím pro výsev semen různých okrasných rostlin, přičemž zvláštní místo v této sezónní změně zaujímají právě petúnie.

Petúnie: Jak na výsev

Petúnie, známé svými zářivými květy a bujným růstem, jsou poněkud vybíravé rostliny, a není tedy divu, že se jim někdy po přenesení ze skleníků přímo na naše balkony příliš nedaří. Tomu však lze zabránit jednoduše tím, že si je vypěstujete od semínka. Není to těžké. Jen si pamatujte, že by měly být pěstovány v kontrolovaném prostředí, ideálně při teplotě mezi 20 až 22 stupni Celsia. Kromě toho petúnie vyžadují také dodatečné osvětlení, a to až 12 hodin denně (aby se kompenzovala kratší doba denního světla v zimě). Pohlídejte si však i další důležité body péče:

  • Výběr semen: Začněte tím, že si vyberete kvalitní semena petúnií. Rozhodně je nekupujte ve výprodeji, ta stará klíčí jen špatně (sama jsem se jednou spálila ve výprodeji a nevyklíčilo mi nic).
  • Příprava půdy: Dopřejte jim dobře propustnou půdu s dobrým odvodněním. Stačí smíchat zahradní zeminu s perlitem pro lepší odvodnění.
  • Výsev: Semena je vhodné zakrýt tenkou vrstvou půdy, jak radí web Deník.
  • Zalévání: Udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Nejmenší sazeničky zalévejte pouze jemným rozprašovačem, jinak je poškodíte.

5 nenáročných rostlin, které se stanou perfektní náhradou za petúnie. Pokvetou až do zámrzu a leckdy i přezimují

Co ještě vysít v lednu

Podle informací z webu HomeBydlení však můžete v prvním letošním měsíci vysévat i mnoho jiných druhů rostlin. Jde například o tyto:

  • Lobelie: vyžadují nižší teploty v rozmezí 18 až 20 stupňů Celsia a až 14 hodin dodatečného osvětlení denně.
  • Begonie: potřebují teplotu okolí 22 až 24 stupňů Celsia a světlo až 16 hodin denně.
Díky této technice petúnie pokvetou až do pozdního podzimu iZdroj fotografie: Pixabay
Výsev begonie a surfinie krok za krokem

Techniky výsevu drobných semen

Je důležité si uvědomit, že semena petúnií, lobélií a begónií jsou poměrně malá. Měla by se proto vysévat do vlhké půdy bez dalšího zakrývání nebo zalévání. U begónií je doporučeno jemné přitlačení do půdy a následné zakrytí květináče fólií, u petúnií je povolen lehký překryv jemnou zeminou. Obojí pomůže vytvořit příznivé prostředí pro klíčení. Chalupáři-Zahrádkáři také v minulosti poradili, jak na chytré prostřihávání petúnií nebo jak pro ně připravit levné, ale přitom velmi účinné hnojení z kefíru.

Výsev begonie a surfinie krok za krokem

Jaké rostliny předpěstováváte v lednu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články