Nepřítel kovu – koroze. Jak proti ní zabojovat?

                   

Asi největším nepřítelem kovu je rez. To ví snad každý. Odstraňování následků koroze není zrovna jednoduchá práce. Předvedeme vám několik nástrojů, které vám tuto únavnou práci výrazně zjednoduší, a poradíme, jak další oxidaci kovů předcházet.

Oxidace kovů, tedy proces, který my neodborně nazýváme rezivění, s sebou přináší změnu vzhledu povrchu a v horším případě i narušení jejich struktury. Proto se logicky snažíme korozi všemožně předcházet a snažit se ji co možná nejvíce eliminovat. Nejběžnější formou koroze je rez, která se vytváří na železných kovech, dnes většinou na běžné konstrukční oceli. Takový předmět se vlivem působení oxidace může nakonec zcela rozpadnout. Pokud tedy nezakročíme včas, následky mohou být skutečně vážné.

Jak na korozi?

Zatímco v průmyslu se korozních produktů zbavují mořením kovů v různých kyselinách, v domácích podmínkách je nejdostupnější mechanické odstraňování. Rez je relativně měkká, ale jde do hloubky, takže pokud chceme obnovit hladký povrch, musíme vybrousit i část samotné oceli. K tomu jsou vhodné hrubovací a brusné kotouče, přičemž agresivitu nástrojů postupně snižujeme. Musíme dbát především na to, abychom co nejméně poškodili samotný kovový povrch. Dalším nástrojem pro nedestruktivní opracování povrchu kovů jsou kartáče. Mívají vlákna z plastu nebo kovu. Efektivnější vždy bude odstraňování strojní, ale i vlastníma rukama se dá odvést dobrá práce.

Po odstranění koroze ale práce nekončí. Povrch je dále nutné zakonzervovat, aby mu nehrozilo další poškození a opětovné napadení rzí. Speciální nátěrové hmoty, ať už krycí, nebo transparentní, brání rozvoji koroze chemicky nebo bariérově, často je to kombinace obou způsobů. Nanesení nátěru zvládnete sami, ale je zcela nezbytné dodržovat přesně předepsaný postup a dodržovat tloušťku nátěru.

S jistou nadsázkou lze říci, že spoustu užitečných prostředků k odrezování můžete najít i doma ve spíži. Využijete je však spíše v situacích, kdy hodláte důkladně odstranit rez z povrchů i záhybů menších kovových předmětů. Účinně působí například kyselina citronová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články