Petúnie hojně pokvetou do maximální velikosti jako o závod, stačí znát účinný vzorec správné péče

                   

Petúnie milujeme právě proto, že je jejich pěstování tak jednoduché. Obvykle jim stačí jen prostorná nádoba a dostatečná zálivka obohacená o výživové složky, a celé léto nás potěší záplavou pestrých květů. Pokud však chcete mít na svém balkonu či terase skutečné kvetoucí vodopády, musíte udělat ještě něco málo navíc. Důležité je správné hnojení, reagující na měnící se potřeby rostlin v čase jejich vegetace, i správná péče ihned po přesazení do truhlíku.

Kořenový systém petúnií hýčkejte

Během jediné sezóny dokáži svěřenou zeminu v nádobě prorůst doslova skrz na skrz. A byla by škoda této jejich schopnosti nevyužít. Protože čím více kořenů, čím lepší zázemí pro tvorbu květů – to je zkrátka fakt. A jak tedy na to? Petúnie potřebují vhodnou výživu už odmalička, první dávku hnojiva by měly dostat už ve stáří dvou týdnů. Zpočátku preferují zejména dusík pro vývoj rostlinných pletiv, později vyžadují více draslíku a fosforu kvůli bohaté tvorbě květů.

iZdroj fotografie: Pxhere
Zdroj fotografie: Pxhere

Ale nesmíme zapomínat ani na železo. Pokud ho mají nedostatek, velmi rychle nám to dají najevo žloutnutím listů. V takovém případě je zapotřebí rychlý zásah. Opatříme si železo v chelátové vazbě a aplikujeme ho přímo na listy (mimochodem, tato metoda je nejlepší i pro běžné hnojení). Opakujeme 3-4x v několikadenních intervalech. Zdravotní stav petúnií se rychle upraví.

Problémy může nadělat i přílišná hustota sázení

Jedna rostlina potřebuje 5 litrů zeminy, do desetilitrového truhlíku se tak vejdou pouze dvě. I když to vypadá jako značná prostorová rezerva, nenechte se mýlit. Nezapomeňte, že se petunie rychle rozrůstají a později by jim mohla přílišná blízkost konkurentek dokonce uškodit. Husté porosty mají totiž ve svých útrobách příliš vlhko a temno, takže se tu skvěle daří nejprve padlí, a poté i plísni šedé. Padlí se projevuje bílým povlakem na listech, který lze bez potíží setřít, s plísní už to tak snadné mít nebudete.

iZdroj fotografie: Pixabay

A na co ještě dbát? Nechcete-li, aby vám petúnie rostly do výšky, zastřihněte je po vysazení do květináče za třetím listem. Velmi dobře se rozvětví. A důležité je také pravidelné odstraňovaní povadlých květů. Povzbudíte tím petúnie ke tvorbě nových květů a jako bonus je ochráníte před některými chorobami, jež se jako první objevují právě na odumřelé rostlinné hmotě. Pravidelná péče se vám tedy rozhodně vyplatí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články