Okrasná rostlina, která po umístění na balkon či terasu účinně odstraší komáry. Vytvoří ochranný štít, aby už se nikdy nevrátili

                   

Plectranthus, česky nazývaný molice, moud či rýmovník, je rostlina, která může dosáhnout výšky až 1,5 metru. Jedná se o velmi oblíbenou ozdobu balkónů a teras. A to nejen pro svůj krásný a jednoduchý vzhled, ale především pro svou schopnost odpuzovat komáry. Jedná se o rostlinu, která tvoří dlouhé výhonky plné drobných okrasných lístků. Mladé sazenice jsou malé, rostlina se však vyznačuje velmi rychlým růstem.

Kam až poroste záleží na Vás, podle toho, co jí dovolíte. Lze to regulovat zastřiháváním, ale i velikostí květináče. Tato rostlina preferuje stanoviště na mírném slunci, zvládá ale také mírný stín i přímé sluneční paprsky, proto je vhodná pro většinu balkónů a teras.

Plectranthus na balkóně a terasách

Tato rostlina se dá pěstovat samostatně v květináči, ale velmi dobře se snáší i s jinými rostlinami. Často se sesazuje do truhlíků a květináčů ke kvetoucím rostlinám. Musíte však myslet na to, že dokáže táhnout své výhonky opravdu daleko. Jedná se o trvalku, která Vám bude dělat radost několik let. Co se týká požadavků na zálivku, má je velmi podobné jako muškát. Proto se velmi často sesazuje právě s různými barvami muškátů. Může být sesazena s převislými i vertikálními, ale přeci jen u vertikálních rostlin vypadá lépe. Právě proto, že tvoří dlouhé převislé šlahouny. 

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Plectranthus odpuzuje komáry právě svou vůní. Proto je dobré občas zatřást s jejími listy. Uvolní se tak do vzduchu vonné silice, které příjemně provoní prostor kolem Vašeho domu či chaty, a zároveň bude odpuzovat komáry. Vy nebudete pokousaní z venku a ani doma nebudete muset zabíjet komáry chemickými tabletami. Právě z tohoto důvodu bývá tato rostlina hodně umisťovaná zejména kolem vchodů a oken domů, chat i různých ubytovacích zařízení. Jedna rostlina není schopna vytvořit účinnou bariéru, přes kterou neprojde žádný komár. Proto, pokud se jich chcete zbavit, se doporučuje mít těchto rostlin kolem oken, dveří a kolem venkovního sezení více. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články