Postarejte se o své balkonové rostliny během léta správně. Budou kvést až do podzimu, pokud přes prázdniny neuděláte zásadní chybu

                   

Letní měsíce jsou pro balkonové květiny obzvláště náročné, a to především kvůli vysokým teplotám. Navíc je máme tendenci nechávat i několik dní bez dozoru (především kvůli dovolené). A aby se s tím vším řádně vypořádaly, musíme jim dopřát tu nejlepší péči, jaká je vůbec možná.

Základem správné péče je zálivka

Nezáleží na tom, zda v truhlících, květináčích a dalších nádobách pěstujete petúnie, muškáty, krásnoočka nebo třeba chryzantémy. Pokud péči o ně během léta nezanedbáte, pokvetou vám až do pozdního podzimu. Dbejte především na dostatek vláhy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Balkonové rostliny je nutné během horkých dní zalévat opravdu hojně – nejlépe každý den. A pokud je to vzhledem k počasí nutné, pak i dvakrát denně (ráno a večer). Jestliže totiž rostliny přeschnou, mohly by utrpět trvalé trauma, z něhož by se už nikdy pořádně nevzpamatovaly.

Nebojte se vzít do ruky nůžky

Pečlivě také odstraňujte všechny nemocné a suché části (včetně uvadlých květů). Zabráníte tak tvorbě hniloby a plísní, jež mohou vaše květiny ohrozit. A kdy správně odstranit staré květy? Nejlépe už ve chvíli, kdy zavadnou. Předejdete tak tvorbě semen, která by rostliny příliš oslabila.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dbejte i na pravidelné hnojení

Balkonovky se vyznačují rychlým růstem a hojnou tvorbou květů. Aby to však bez potíží zvládaly, potřebují také neustálý přísun živin. Draslík, dusík a fosfor – to je zlatá trojice, na kterou byste při hnojení měli dbát. Obvykle se nejlépe osvědčují tekutá hnojiva, aplikovaná každý týden. A co s květinami, které počínají žloutnout? Pro ty si připravte roztok síranu železa.

A to v dávce 4 gramy na jeden litr vody. Jedno nebo dvě zalití by měla bohatě stačit. A jestliže se na rostlinách objeví roztoči, mšice a další škůdci, použijte insekticidy. Ale pozor na to, jak je používáte. Neměly by se aplikovat během dne, mnohem lepší jsou k tomuto účelu časné ranní hodiny. Pesticidy rozmíchejte podle návodu a stříkejte vždy za bezvětří. Jinak nebudou mít ten správný účinek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články