Díky babskému triku pokvetou petúnie na balkoně celá desetiletí. Budou pestré jako duha a zdravé jako rybička

                   

Na balkonech, terasách nebo dokonce na záhonech se v létě petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida) vyskytují poměrně často. Někdy si je lze splést také s Million bells (Calibrachoa), ale pokud se zaměříte na velikost květů (petúnie jsou větší), nestane se vám to. A jak je pěstovat, aby byly dlouho krásné a vydatně kvetly? Pokud máte doma obyčejné nůžky, můžete jim připravit terapii přímo na míru.

Technika střihu na začátku pěstování

Jedním z nejdůležitějších bodů při péči o petúnie je střih. A mělo by k němu dojít hned dvakrát. Chcete-li si pojistit krásu svých květin už od začátku, proveďte střih už u malých sazenic. Zkraťte je jednoduše na polovinu. A proč to udělat? Zabráníte tak tomu, že se začnou rostliny během léta natahovat a ztrácet květy. Prořezávání petúnií se obvykle provádí ve fázi vnitřního pěstování sazenic, tedy ještě předtím, než jsou vysazeny ven.

Chcete-li to provést správně, pak kromě zkrácení také zaštípněte všechny hlavní výhony, což jednoduchých způsobem stimuluje tvorbu bočních stonků. Listy také získají bohatou a sytou barvu. Už za dva týdny od prořezu se na malých petúniích objeví první zárodky nových listů a stonků, které rychle vyrostou a dají rostlinkám úhledný tvar. Tato metoda pomáhá vytvářet neobvyklé tvary a měnit směr růstu stonku.

Sestřih petúnií během léta

Ovšem málokdo ví, že stejný krok lze provést i během léta. A to především ve chvíli, kdy jsou rostliny vytahané z nedostatku světla nebo trpí nějakými chorobami. Kromě postřiku je tak nutné aplikovat i sestřih – a to poměrně radikální. Ošetřené rostliny by měly mít pouze 15 cm na délku. Ale nemusíte se bát, po seříznutí začnou velmi rychle znovu růst a kvést. Jde o techniku, která skvěle stimuluje kvetení a umožňuje také zároveň množit petúnie řízkováním.

iZdroj fotografie: Pixabay

To samozřejmě lze jen u zdravých jedinců. Pokud tento zákrok nestačí, pak se ještě po 3 až 4 týdnech boční stonky dále zkracují. Rostliny tak získají větší objem a budou vypadat nádherně opravdu až do konce sezóny. V této době je rovněž možné odebrat vrcholové řízky k dalšímu množení. Po takovém prořezávání petúnie velmi rychle obnoví své nádherné a vydatné kvetení a budou vás těšit novými poupaty až do konce září.

Jak na správnou techniku

Ale vraťme se ještě k samotnému řezu. Rozhodně se nedoporučuje zaštípnout pouze špičky stonků, protože nově vytvořené výhonky by byly tenké a slabé. Rozhodně se vyplatí kvetení svých rostlin na chvíli omezit, aby vám to později mohly vrátit v nevídané míře. Pokud si nejste jistí hloubkou řezu, pak počítejte – na uříznutém stonku jednoduše ponechte čtyři listy a máte hotovo.

K řezu si vždy vezměte ostré nůžky nebo nůž, nejlépe předem dezinfikovaný v alkoholu. Zkušeným zahradníkům, kteří si chtějí na konci sezóny ještě rozmnožit petúnie z řízků, se pak doporučuje zaštipovat tyto balkonové rostliny jednou měsíčně až do konce září. Důležité je také správné hnojení jednou týdně. Po dobu prvních tří týdnů po výsadbě hnojte petúnie především dusíkem a poté přejděte na komplexní hnojiva.

Jaké hnojivo používáte pro výživu svých rostlin na balkoně a terase vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články