Vypěstujte si kila borůvek na parapetu: Keříky si hravě poradí i se stísněným prostorem květináče, aniž by jakkoliv omezily svou úrodu

                   

Brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum) je mezi zahradníky známá též jako kanadská borůvka. I když jí bývá vytýkáno, že její plody nejsou tak chutné, jako je tomu u běžné brusnice borůvky (Vaccinium myrtillus) rostoucí v našich lesích, jednu výhodu jí upřít nelze – ochotně totiž dokáže růst i na parapetu, nebo ještě lépe na terase. Stačí jí k tomu jen poskytnout vhodné podmínky.

Dostatečně velký prostor je základ

Ovšem ještě předtím, než se do tohoto způsobu vůbec pustíte, si musíte ověřit, zda se vám borůvka vejde na balkon či terasu i v okamžiku, o který stojíte nejvíce – tedy ve chvíli, kdy už je dostatečně velká, aby vám začala poskytovat množství chutných a sladkých plodů. K tomu dochází obvykle ve 3 až 4 letech života. A tehdy musí váš ovocný keřík růst v květináči o objemu 60 nebo 70 litrů. Jinak se mu dařit nebude.

Jak zasadit borůvku do květináče

Pokud své prostorové možnosti vyhodnotíte jako dostatečné, pak zakupte vhodnou nádobu (volte ji úměrně velikosti pořizované rostliny) a přistupte k sázení. Borůvka patří do čeledi vřesovcovitých a preferuje tedy kyselé půdy, a to nejlépe s pH okolo 4,5. Obvykle je tedy vhodné používat substráty na bázi rašeliny nebo speciální zeminu určenou pro borůvky.

Nádobu postavte na dobře osvětlené místo, dobře chráněném před větrem. Zalévejte denně, ale spíše mírněji – přemokření (ale ani sucho) rostlině nesvědčí. A nezapomeňte také na to, že zemina v horní části květináče by měla být čas od času prokypřena a uvolněna, aby se dobře okysličila (to je důležité pro zdraví kořenů) a zajistila správné odvodnění substrátu po zálivce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proti nadměrnému odparu poslouží mulč

Pokud si chcete péči o borůvku pěstovanou na balkoně trochu usnadnit, pak povrch zeminy v květináči posypte mulčem z kůry jehličnanů. Ten se postará o to, aby byla zemina v květináči stále vlhká, zabrání možnému prorůstání plevelů a jako bonus pomáhá udržovat zeminu v květináči kyselou (jednoduše tím, jak se pomalu rozkládá).

Jak správně zalévat borůvky

Tyto ovocné keříky nemají rády tvrdou vodu. Pokud je to tedy možné, zalévejte je dešťovkou a nikoli běžnou vodou z vodovodu. Tvrdá voda totiž postupně neutralizuje kyselé pH půdy, což vede k nižším výnosům. A nezapomeňte také na to, že by mělo jít o vodu odstátou na pokojovou teplotu – ta studená není dobrá pro zdraví kořenů.

Jak přesazovat borůvku v květináči

Tento úkon borůvkové keře všeobecně příliš rády nemají, ovšem při jejich pěstování v nádobách se mu jednoduše nevyhnete. Abyste minimalizovali riziko poškození kořenů, pak před každým přesazováním substrát důkladně navlhčete. A jak na to? Celý květináč jednoduše ponořte do větší nádoby s vodou a následně borůvku přesazujte do předem navlhčeného substrátu. S trochou štěstí si přesazení ani nevšimne.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

A důležité je také hnojení – po přesazení se ho prvních 14 zdržte (opět kvůli riziku poškození kořenů), ovšem jinak hnojte borůvky po celou sezónu dvakrát do měsíce speciálními přípravky pro kyselomilné rostliny. Vsadit lze i na granule zapracovávané do půdy, které budou uvolňovat živiny postupně po celý rok.

Zimování borůvek v květináči

Bohužel obvykle není možné nechat keře po celou dobu venku, protože v nádobách jsou náchylné k promrznutí kořenů. Pokud je vaše pěstební místo chráněno před severním větrem (a nebydlíte právě ve studeném podhůří), můžete květináče postavit na podložku z polystyrenu nebo jiného izolantu a obalit je jutou nebo jiným materiálem zadržujícím teplo. Lepší však bude uklizení ovocných keříků do světlého sklepa nebo třeba do zimní zahrady.

Jaké ovoce jste už někdy zkoušeli pěstovat na své terase nebo balkonu?

Další tipy pro pěstování borůvek v květináči naleznete v tomto videu
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články