Jak letos vypěstovat až 10 kg jahod na balkoně a parapetu. Budou sladké a šťavnaté jako z lesa

Pokud si chcete užít svěží a neodolatelnou chuť domácích jahod, nutně k tomu nepotřebujete zahradu. Ovoce si můžete vypěstovat i mimo ni.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Jahodník je jednou z nejčastěji pěstovaných ovocných rostlin na českých zahrádkách. Důvodem jeho popularity jsou velice chutné plody, které jsou bohaté na vitamíny C a B, provitamin A a mnoho dalších látek příznivých pro lidský organismus. Navíc se jedná o druh vskutku nenáročný na pěstování.

Pěstování jahod na balkoně

Jahody se nejčastěji množí pomocí šlahounů, na jejichž koncích bývají mladé sazenice. Ty velice dobře zakořeňují a mají skvělou životaschopnost. Těmito vlastnostmi ovšem oplývají ve svém přirozeném prostředí, tedy na venkovním záhonu. Pro pěstování mimo něj si je musíte řádně připravit. Nejprve zhodnoťte stav mateřských rostlin jahodníků a jejich šlahounů.

Vyberte ty nejzdravější sazenice, které z nich vyrůstají. Poté si vezměte pečicí papír a vystřihněte z něj menší čtverce. Na každý z nich nasypte trochu propustného substrátu a položte kolečko banánu (i se slupkou), které bude sloužit jako zdroj živin. Následně vše obklopte okolo jahodníkové sazeničky a omotejte provázkem. V těchto podmínkách přibližně do 15 dnů pustí kořeny.

Houbové choroby jahod

Zapomenout byste neměli ani na přípravu květináčů. Ty si můžete buď zakoupit v zahradnictví či v supermarketu, nebo si je vyrobit. Nachystejte si:

  • plastové nádoby o objemu alespoň 15–30 litrů,
  • pájku nebo zapalovač a hřebík,
  • propustný a výživný substrát,
  • provázek,
  • drenážní vrstvu (např. perlit nebo hrubý písek).
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nádoby rozřízněte na poloviny a do jejich dna udělejte několik menších dírek. K tomu vám poslouží buď pájka nebo nahřátý hřebík. Tímto úkonem květináči zajistíte kvalitní odtok vody a zabráníte tak tvorbě hnilob a plísní. Následně vypalte otvory i do horní strany stěn. Těmi pak protáhněte provázek, za nějž můžete pěstební nádoby zavěsit na balkoně či terase. Nakonec přidejte drenáž a zeminu.

Stačí už jen trocha trpělivosti

Když máte vše připraveno, je načase vsadit zakořeněné sazenice. Ty ovšem musíte nejprve vybalit z papíru a oddělit od mateřské rostliny. K tomu použijte dobře vyčištěné a naostřené nůžky nebo nůž. Poté proveďte výsadbu a první vydatnou zálivku. Při dodržení postupu se po 2,5 měsících dočkáte prvních květů, po dalších třiceti dnech pak i plodů.

Jaké máte zkušenosti s pěstováním jahodníků mimo zahradu?

Zkusili jste si už doma vypěstovat měsíční jahody? Ani ony nejsou nijak náročné