Jak letos vypěstovat až 10 kg jahod na balkoně a parapetu. Budou sladké a šťavnaté jako z lesa

                   

Jahodník je jednou z nejčastěji pěstovaných ovocných rostlin na českých zahrádkách. Důvodem jeho popularity jsou velice chutné plody, které jsou bohaté na vitamíny C a B, provitamin A a mnoho dalších látek příznivých pro lidský organismus. Navíc se jedná o druh vskutku nenáročný na pěstování.

Pěstování jahod na balkoně

Jahody se nejčastěji množí pomocí šlahounů, na jejichž koncích bývají mladé sazenice. Ty velice dobře zakořeňují a mají skvělou životaschopnost. Těmito vlastnostmi ovšem oplývají ve svém přirozeném prostředí, tedy na venkovním záhonu. Pro pěstování mimo něj si je musíte řádně připravit. Nejprve zhodnoťte stav mateřských rostlin jahodníků a jejich šlahounů.

Vyberte ty nejzdravější sazenice, které z nich vyrůstají. Poté si vezměte pečicí papír a vystřihněte z něj menší čtverce. Na každý z nich nasypte trochu propustného substrátu a položte kolečko banánu (i se slupkou), které bude sloužit jako zdroj živin. Následně vše obklopte okolo jahodníkové sazeničky a omotejte provázkem. V těchto podmínkách přibližně do 15 dnů pustí kořeny.

Houbové choroby jahod

Zapomenout byste neměli ani na přípravu květináčů. Ty si můžete buď zakoupit v zahradnictví či v supermarketu, nebo si je vyrobit. Nachystejte si:

  • plastové nádoby o objemu alespoň 15–30 litrů,
  • pájku nebo zapalovač a hřebík,
  • propustný a výživný substrát,
  • provázek,
  • drenážní vrstvu (např. perlit nebo hrubý písek).
iZdroj fotografie: Depositphotos

Nádoby rozřízněte na poloviny a do jejich dna udělejte několik menších dírek. K tomu vám poslouží buď pájka nebo nahřátý hřebík. Tímto úkonem květináči zajistíte kvalitní odtok vody a zabráníte tak tvorbě hnilob a plísní. Následně vypalte otvory i do horní strany stěn. Těmi pak protáhněte provázek, za nějž můžete pěstební nádoby zavěsit na balkoně či terase. Nakonec přidejte drenáž a zeminu.

Stačí už jen trocha trpělivosti

Když máte vše připraveno, je načase vsadit zakořeněné sazenice. Ty ovšem musíte nejprve vybalit z papíru a oddělit od mateřské rostliny. K tomu použijte dobře vyčištěné a naostřené nůžky nebo nůž. Poté proveďte výsadbu a první vydatnou zálivku. Při dodržení postupu se po 2,5 měsících dočkáte prvních květů, po dalších třiceti dnech pak i plodů.

Jaké máte zkušenosti s pěstováním jahodníků mimo zahradu?

Zkusili jste si už doma vypěstovat měsíční jahody? Ani ony nejsou nijak náročné
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články