Pěstovat lesní jahody na balkóně není vůbec těžké. Naopak – dařit se jim tam bude ještě lépe než na záhonku. Klíčové je dodržet tento postup

                   

Jahodník obecný (Fragaria vesca) – obecně známý též jako lesní jahoda – není na našich zahradách tak oblíbený jako pěstovaná kulturní forma jahodníku alias jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa). A přitom je to škoda – na péči je totiž opravdu nenáročný. A to až do té míry, že vám snadno poroste i na balkóně.

Lesní jahody na balkóně

I když nejsou plody lesních jahod tak velké jako u klasických jahodníků, mají tyto ovocné keříky mnohé další přednosti. Především se snadno šíří do okolí produkováním velkého množství výběžků – snadno tak pokryjí i poměrně velké plochy. A právě této jejich vlastnosti lze využít i při pěstování v truhlíku nebo v květináči – rychle ho totiž docela samy zaplní.

Pro svou spokojenost potřebují humózní, propustnou půdu s mírně kyselým pH. Dařit se jim bude i v polostínu. Ovšem při pěstování na sluníčku budou jejich plody sladší. Je ovšem třeba pamatovat na pravidelnou zálivku, protože lesní jahody mají velmi mělký kořenový systém a opravdu nesnášejí přeschnutí. Reagují na něj svěšením listů, slábnutím kvetení, a tím i zhoršením úrody.

Tipy pro pěstování jahod v nádobě

Aby se zabránilo nadměrné ztrátě vlhkosti, je vhodné substrát v květináči pokrýt například posečenou trávou nebo vyzrálým kompostem. Později je vhodný i mulč například ze slámy nebo dřevité vlny, který u mladého jahodníkového porostu zabrání kontaktu plodů se zeminou a jejich nepříjemnému zahnívání.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Starší a husté jahodníkové porosty toto opatření nepotřebují. Důležitý je ovšem také pravidelný a vydatný přísun živin. Jelikož lesní jahody plodí při správné péči mnohdy téměř celou sezónu, bez hnojení se neobejdou. Nejlepší jsou pro tento účel organická hnojiva (např. humát, biohumus apod.).

Co byste ještě měli vědět

I když je v přírodě jahodník lesní mrazuvzdorný, v nádobách tak tolerantní vůči nízkým teplotám nebývá. Na terase tak zimu nemusí přežít. Proto květináče nebo truhlíky během pozdního podzimu zakopejte do země, nejlépe na nějaké chráněné místo. Pokud musí z jakéhokoliv důvodu zůstat na balkóně, pak nádobu ochraňte před mrazem například jutovinou nebo jiným izolantem. Během bezmrazých dnů pak jahody (v nádobě i na záhonku) zalévejte.

iZdroj fotografie: Unsplash

Lesní jahody na záhonku

Po dvou letech pak rostliny vysaďte do zahrady definitivně – delší pobyt v nádobách jim totiž neprospívá (nezapomeňte si během druhého roku vypěstovat z odnoží nové sazenice). A jak na to? Jednotlivé sazenice od sebe vysazujte ve vzdálenosti cca 30 až 50 cm, jednotlivé řádky by pak od sebe měly být vzdáleny 20 až 25 cm.

Nezapomeňte také na to, že jahodníky by měly být umístěny v substrátu v podobné hloubce, v jaké rostly doposud. To je opravdu důležité, protože pokud jsou zasazeny příliš hluboko, mohou jejich srdíčka uhnít. Ovšem vadit jim bude i příliš mělké zasazení, v takovém případě totiž rychle uschnou.

Jaké druhy jahod pěstujete na zahradě nebo v nádobě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články