Celoroční pěstování okurek na balkoně a parapetu: Bez problémů sklidíte nižší desítky kilogramů

                   

Okurka setá (Cucumis sativus) je rostlina z čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae). Pěstována je hlavně díky chutným plodům, se kterými lze naložit těmi nejrůznějšími způsoby. Vysazování této plodové zeleniny je obvykle spojováno s druhou půlkou května a sklizeň pak s letními měsíci. Věděli jste ale, že ji můžete pěstovat po celý rok? Stačit vám bude balkon nebo terasa.

Vhodné odrůdy domácích okurek

Pro tento typ pěstování budete ovšem potřebovat speciální partenokarpické odrůdy, které se vyznačují odolností vůči chorobám a škůdcům, kompaktností a menším vzrůstem. Patří mezi ně např.:

  • hustoostná Charlotte F1,
  • krátké salátovky Minisprint F1, Emilie F1 a Bush Champion F1,
  • hruboostná Dafne F1
  • a miniokurka Ministars F1.

Ochraňte semínka před patogeny

Když máte vybranou a zakoupenou tu nejlepší odrůdu, je na čase připravit si osivo. To alespoň na 30 minut namočte do roztoku manganistanu draselného a následně na 24 hodin do odstáté vody. Těmito opatřeními semena ochráníte před vlivem houbových patogenů a navíc usnadníte klíčkům cestu ven.

Nezapomeňte na první vydatnou zálivku

Výsev provádějte jednotlivě do úrodného a propustného substrátu s pH, jehož hodnoty se pohybují mezi 6,6 až 6,8. Použít můžete univerzální zahradnickou zeminu doplněnou o trochu písku. Vysévejte do plastových pytlů nebo květináčů s objemem minimálně 7 litrů a otvory pro odvod přebytečné vody. Poté vydatně zalijte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Stanoviště okurkám vyberte slunné nebo mírně zastíněné a hlavně chráněné před větrem. Pokud se rozhodnete pro pěstování v zimě, tak rostliny umístěte na jižní nebo jihovýchodní světovou stranu. Během krátkých dnů přidejte umělé světlo, nejlépe červené nebo modré, které podporuje fotosyntézu. Teplotu udržujte na 24-26 °C přes den a 18-20 °C v noci.

Jak hnojit okurky

Průběžná péče o okurky pak spočívá v:

  • pravidelném a vydatném zalévání (zálivka by měla být odstátá a o teplotě 22-24 °C, dále provádějte občasné rosení nebo ke květináči postavte nádobu s vodou kvůli udržení optimální vzdušné vlhkosti),
  • hnojení jednou za dva týdny (použijte univerzální tekuté hnojivo nebo nějakou jeho domácí alternativu).

Kterou odrůdu okurek nejčastěji pěstujete?

Své okurky nezapomeňte průběžně zaštipovat. Podpoříte tak tvorbu plodů
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články