Probuďte své muškáty ze zimního spánku včas. Jedině brzká péče zajistí maximální množství květů

                   

Pokud jste si přes zimu uložili rostlinky muškátů do dobře prosvětleného a chladného sklepa, pak je právě nyní ten nejvyšší čas k tomu, abyste je začali probírat k životu, pokud se vám to totiž nepodaří do konce března, pak už bude na jakýkoliv včasný zásah pozdě. Rostliny totiž začnou obrážet i bez vaší intervence – ovšem špatně a na příliš mnoha místech. Zbytečně se tak vysílí a násada květů se později značně zpozdí.

Jak pečovat o přezimující muškáty

Vcelku nezáleží na tom, zda máte doma oblíbené pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum) nebo jejich nenáročné sestřenice pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) alias vzpřímené muškáty. Stejný postup platí i pro pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum), které můžete znít i jako převislé muškáty. Pouze ty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum) se v tomto ohledu poněkud liší, správný sestřih měly totiž obdržet už na podzim.

Pro správný vývoj je klíčovým momentem právě přezimování. Chladné teploty a mírná zálivka pomáhají rostliny udržet v klidu, čímž se téměř omezí jejich růst a tím i nežádoucí vytahování za světlem. Ovšem právě tyto podmínky je nutné nejpozději během března částečně narušit, aby rostliny poznaly, že toužebné očekávané jaro je už konečně tu. A jak na to?

  • Pomalu zvyšujte teplotu
  • a zvyšte frekvenci zavlažování.

První kroky udělejte už v lednu

Pokud chcete muškáty maximálně urychlit a zajistit jejich co nejvčasnější kvetení, pak byste je už teď, během března, měli mít v částečně probuzeném stavu. Toho lze docílit jednoduše tak, že jim okolní teplotu zvednete o dva až tři stupně už v lednu a od té doby je budete přemisťovat na stále teplejší stanoviště, aby měly motivaci obrazit. Pokud jste to ovšem nestihli, nic se neděje, počítejte jen s tím, že se nástup květů asi o tři týdny zpozdí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co dělat, jakmile muškáty obrazí

Jakmile začnete pěstební podmínky těchto balkonovek upravovat, pak se velmi brzy dočkáte růstu nových výhonů. V této fázi můžete pokračovat celkem dvěma způsoby. Buď přezimované mateřské rostliny přesadíte do nového substrátu a budete je pěstovat tak jako obvykle, anebo z nich odeberete ty nejvyzrálejší výhony a použijte je jako řízky. A jaké jsou výhody nebo nevýhody obou těchto postupů?

První variantu péče je možné použít u mladých rostlin – tedy u těch, které zimujete poprvé nebo maximálně podruhé. Starší rostliny pelargonií totiž začínají stále méně a méně nasazovat na květ, takže se péče o ně jednoduše nevyplatí. V takovém případě je lepší udělat z nich řízky a zapěstovat je ve vhodném substrátu. A tuto metodu lze doporučit i pro muškáty, které se během zimy příliš vytahaly anebo jednoduše nevypadají zdravě.

Jak rozmnožit pelargonie

Pokud jste se rozhodli pro variantu s řízky, pak se obrňte šikovností a trpělivostí. Bez těchto vlastností to totiž nepůjde. Prvním krokem je důkladné zalití mateřské rostliny – to je klíčové pro přežití maximálního množství nových řízků. Ty od ní proto začněte oddělovat až po třech hodinách od zálivky. Vezměte si k tomu ostrý nůž a počínejte si co nejopatrněji. A sázejte spíše na kratší výhony, ty totiž koření o něco lépe.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při řezu dbejte rovněž na to, abyste získali řízky s dostatečně dlouhým bezlistým stonkem, ty totiž mají šanci na uchycení zdaleka největší. Řezné rány ošetřete dřevěným uhlím nebo skořicí – to poslouží jako skvělá ochrana proti vstupu nejrůznějších patogenů. Řízky poté odložte stranou a nechte je zaschnout. Než přistoupíte k dalšímu kroku, neměla by z nich už vytékat žádná tekutina.

Sázení řízků pelargonií

Jakmile máte rostlinný materiál takto připraven, můžete přistoupit k jeho zasazení. Použijte vzdušný substrát s příměsí písku. Květináč pak umístěte do místnosti s teplotou okolo 20 °C. Dobře se tak bude hodit například nevytápěná ložnice nebo teplejší chodba – ovšem pozor, mladé rostlinky jsou vysoce citlivé na průvan. Sazenice střídmě zalévejte a pozorujte je. Jakmile začnou rašit, musíte je ošetřit znovu.

A to zaštípnutím prvních dvou vrcholových lístků. To zajistí jejich žádoucí rozvětvení a pozdější košatost pěstované rostliny. A jak je to s prvním hnojením? K počátku rašení připočítejte dva týdny a teprve poté sáhněte po vhodném přípravku. Zabráníte tak popálení citlivých nově vznikajících kořenů vašich muškátových řízků. A za jak dlouho získáte životaschopné sazenice? Celý proces trvá obvykle pouhých 6-8 týdnů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kdy umístit muškáty ven

Jakmile vám rostliny za okny zesílí, pak můžete přejít k jejich pěstování venku. Na parapet by se však měly podívat nejprve po svátku tří zmrzlých bratrů, aby je neohrozily nenadálé výkyvy počasí. Předtím je však na tento proces připravte a to tím, že je budete během nejméně dvou týdnů postupně otužovat. Zpočátku jim stačí hodina pobytu venku (vždy v polostínu, nikoli na přímém slunci), postupně pak na čase přidávejte.

Poté už stačí o muškáty jen pečovat tím správným způsobem. Stěžejní je v jejich případě především hnojení (každé dva týdny hnojivy určenými pro kvetoucí balkonové rostliny) a správná zálivka. Nemají rády přemokření, ovšem nesnášejí ani přeschnutí. Je tedy docela dobře možné, že je budete muset v parných dnech zalévat i dvakrát denně, a to nejlépe ráno a večer. Jedině tak vám vydrží krásné až do podzimu.

Jaké triky máte pro přezimování muškátů vy?

Naučte se, jak na správné řízkování muškátů všeho druhu krok za krokem
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články