Tajemství pěstování vánočního kaktusu, aneb jak na bohaté kvetení u kaktusové orchideje Epiphyllum

                   

Zvládnout pěstování kaktusů pro dosažení bohatého kvetení není nic složitého. Prvním krokem pro úspěch je hlavně výběr správných kaktusových druhů, které jsou snadno pěstovatelné a dokážou se odměnit násadou pestrých květů. Skvělou volbou jsou nejrůznější vánoční kaktusy, jako například rod Epiphyllum, kdy na těchto kaktusech pravidelně kvetou skutečně velké květy, které na první pohled připomínají orchidej.

Jaké podmínky potřebují kaktusy Epiphyllum

Aby se těmto orchidejovým kaktusům líbilo ve vašem domově, musíte jim vybrat a vytvořit ty správné podmínky. Základem je dostatek světla, které by mělo být spíše rozptýlené bez příliš silného pražícího slunce, aby se citlivé listové výhonky nepopálily. Dále je potřeba zvolit vhodné klima, kdy je pokojová teplota ideální víceméně po celý rok. Bez problémů porostou také na chodbách, halách a podobných místech, kdy by teplota neměla klesnout pod 10 stupňů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Správná zálivka a vlhkost vzduchu

Aby měly tyto kaktusy dostatečnou sílu a energii pro tvorbu krásných květů, nesmíte zapomínat také na dostatečnou zálivku. Ta by měla být mírná a vždy po proschnutí substrátu. To v praxi znamená jeden či dva týdny podle okolní teploty. Protože jde o kaktus z tropického deštného pralesa, ocení také vyšší vlhkost v podobě rosení a pravidelného omývání výhonků.

iZdroj fotografie: Canva

Přesazování a množení výhonky

Pokud kaktus málo kvete, může být na vině nedostatek živin a jde o jasný signál pro přesazení. V obchodech běžně seženete substráty určené pro kaktusy. Nezapomeňte také do zálivky jednou za čas přidat hnojivo. Když si budete chtít tento krásně kvetoucí kaktus namnožit, jednoduše oddělte kus výhonku, umístěte do pískového substrátu pro zakořenění a zalijte. Až bude patrný nový růst, můžete takto vzniklé malé rostlinky umístit do vhodného květináče.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články