Tipy na jarní výzdobu balkonu či terasy

                   

Jaro se hlásí o slovo a s ním i záplava květin a rašících pupenů na větvích stromů. Pomalu přichází čas na úklid a zútulnění balkonů, teras a zimních zahrad, které si zaslouží v souladu s jarem jaksepatří vyzdobit. Přinášíme vám osvědčené tipy, jak vnést do svých relaxačních prostor útulný a svěží jarní vánek.

Po předešlé zimě jsou terasy i balkony celé zaneřáděné nánosy prachu a suchých větví, které sem zavál vítr během nedávných vichřic a orkánů. V některých případech tam dosud straší také staré vánoční nebo dokonce Halloweenské dekorace. Aby se nám lépe bydlelo a měli ze své terasy radost, musíme i vyhrnout rukávy a pustit se do práce na jejím zvelebení pro nadcházející teplé období.

Květiny a zase květiny

Nic není typičtější pro jaro-letní období než záplava pastelových vonných květů. Spousta z nich se hodí také na balkóny do květináčů a různých jiných nádob. Na jejich výsadbu můžete použít třeba staré plechovky od ananasu nebo jiných potravin, které natřete pastelovými barvami a třeba zavěsíte po celé stěně domu. Můžete je vysadit i do běžných květináčů a postavit je podél zdí. Skvěle poslouží třeba i staré plechové kbelíky nebo bandasky na mléko po babičce.

Nádoby naplňte drenážní vrstvou a substrátem a můžete je osadit nejrůznějšími druhy květin a rostlin. Mohou to být jak bylinky, které se hodí do kuchyně, tak i okrasné květiny, jako třeba muškáty nebo dokonce cibuloviny, např. tulipány. Pokud chcete již vzrostlé bylinky, můžete je jednoduše koupit v zahradnictví a do připravených nádob si je přesadit.

Dekorace z vaječných skořápek

Jaro je obdobím velikonoc a malovaných vajíček, která jsou pro dekoraci terasy či balkónu jako stvořená. Můžete si namalovat vlastní kraslice některou ze svých oblíbených technik a zavěsit je na větvičky umístěné do vázy, případně upevněné na špejlích zapíchat do květináčů. Nemusíte použít ani opravdová vajíčka. Umělé kraslice můžete vytvořit třeba z vosku nebo pomocí suchého plstění z vlny.

Opravdové vaječné skořápky však poskytují obří prostor pro fantasii a kreativní využití. Opatrně otevřené skořápky, kterým se odstraní jen špička, lze využít pro předpěstování některých druhů bylinek i zeleniny. Vaječná skořápka rostlinkám poskytne jak nádobku, tak i živiny potřebné pro klíčení. Můžete do skořápek vysít třeba rajčata, okurky, hrášek, petržel, celer nebo bylinky jako tymián, bazalka, dobromysl, lichořeřišnici, levanduli nebo také pouhou trávu nebo pomněnky. Do vaječných skořápek si také můžete nalít vosk a vyrobit z nich miniaturní přírodní svíčičky, které jsou krásné a snadno obnovitelné. Se svíčkami a drobnými rostlinami v malých květináčcích pak můžete vytvořit rozmanité druhy dekorací třeba na tácu nebo v nízké krabici.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články