Pokud máte rádi popínavé rostliny, ale myslíte si, že na ně nemáte dost místa, pak vás vyvedeme z omylu. Tyto krásky (kvetoucí i nekvetoucí) lze totiž pěstovat i na minimu prostoru. Stačí jen vybrat ty správné druhy. Existuje jich celá řada – seznamte se s těmi, které mají pro růst na stísněné ploše ty nejlepší předpoklady.
1. Jasmín růžokvětý (Jasminum beesianum)
Potřebuje dobré zazimování, pokud to však splníte, získáte vytrvalou popínavou rostlinu, kterou lze pěstovat nejen na terase nebo na balkoně, ale i doma. Voňavé květiny potěší nádhernou vůní, ale objevují se jen v případě, pokud má jasmín dobré podmínky k růstu a chladnější zimování (kolo 10 °C).
2. Tropická bugenvilea (Bougainvillea)
Je to dřevnatá, stálezelená liána, pocházející z tropů. Vyznačuje se opravdu nádhernými květy. V květináči roste rychle a bujně, ale protože je to tropická rostlina, potřebuje v zimě zvláštní péči.
3. Klitorie ternatská (Clitoria ternatea)
Tato rostlina je poměrně zajímavá – používá se totiž jako píce i jako okrasná rostlina. Znát ji můžete i pod jménem motýlí hrášek. Jde o rychle rostoucí popínavou rostlinu s nádhernými fialovými květy. Vyžaduje ale pravidelné zaštipování, aby vytvořila krásný tvar.
4. Vigna (Vigna) připomíná hrachor
Nezáleží na tom, kterou z těchto krasavic si pořídíte, vždy získáte vytrvalou popínavku (potřebuje teplejší přezimování) s neobvyklými barevnými květy bizarního tvaru.
5. Exotický blahokeř (Clerodendrum)
Pokud máte místo na zimování, neměli byste opomenout ani blahokeř s nádherně vypadajícími červeno-bílými květy. Udělá parádu na každé terase i balkonu.
6. Bujně rostoucí vistárie (Wisteria)
I když na to nevypadá, spokojí se i s málem. Vistárie je jednou z nejoblíbenějších popínavých rostlin. Je totiž schopna vyrůst do značné výšky, ale správný a včasný řez z ní může zároveň vytvořit kompaktnější liánu, vhodnou pro pěstování v květináči. I tady vás však potěší nádhernými květy.
7. Plamének (Clematis) hýří mnoha barvami
Plamének je ideální rostlinou pro vytvoření vertikální zahrady. Nejlepší bude, pokud ho zasadíte do prostorného a velkého květináče s dostatečnou drenáží. A růst může i na slunci, jen kořeny musí mít jednoduše ve stínu.
8. Hortenzie řapíkatá (Hydrangea anomala subsp. petiolaris)
Tato krasavice miluje polostín a během několika málo týdnů z ní vyroste mohutná liána, která lahodně voní po medu. Potěší nejenom vás, ale i včely a motýly, jež ji doslova milují.
9. Popínavé růže (Rosa)
Růže je známá tím, že bohatě kvete a má příjemnou vůni. A to platí jak pro druhy záhonové, tak i pro ty pnoucí. Vyžadují pouze pravidelný řez, hnojení a dobrou podporu.
10. Exotický podražec (Aristolochia)
Jde o ideální popínavku pro ty, kteří milují neobvyklé rostliny. Listy světle zelené barvy a květy ve tvaru srdce dokážou velmi účinně přitáhnout pozornost.
11. Zimolez Henryův (Lonicera Henryi)
Existuje asi 180 odrůd zimolezu a prakticky s žádnou z nich neuděláte chybu. Většina z nich miluje teplé klima. Jedná se o silné liány, které potřebují další podporu. Odmění se vám však krásnými a vonnými květy.
12. Stálezený břečťan popínavý (Hedera helix)
Břečťan je jednou z klasických popínavých rostlin pěstovaných v nádobách. Přizpůsobí se jakémukoliv umístění a roste poměrně rychle, takže je vynikající volbou pro začátečníky i milovníky bujné zeleně.
13. Fialový zvon Rhodochiton atrosanguineus
Tato rostlina nemá české jméno, existují však lidové názvy z anglicky mluvících zemí jako „fialová zvonová réva“ a „fialový zvon.“ V našich podmínkách jde o letničku, vykvétá však opravdu úžasně.
14. Trubač kořeňující (Campsis radicans)
Je to opravdu barevná, nenáročná a odolná popínavka vhodná do nádob. Roste však velmi rychle, proto byste měli pravidelně udržovat její velikost a tvar pomocí řezu.
15. Křehký hrachor vonný (Lathyrus odoratus)
Sázkou na jistotu je i rychle rostoucí hrachor. Lze ho použít jako podrostovou rostlinu nebo mu věnovat samostatnou nádobu. Nejlépe vynikne na vhodné opoře.
Jaké popínavé rostliny máte nejraději vy?