Protřelé pěstování jahod bez záhonu. Stačí PET lahev a znalost zálesáckého postupu s banánem, aby plodily jako na poli

                   

Záhon s jahodníky můžete vidět téměř na každé české zahradě. Populární jsou zejména díky svým chutným plodům, které obsahují mnoho látek příznivých pro lidský organismus. Chcete se také dočkat bohaté úrody jahod, ale nemáte na ně na svém pozemku místo? Řešením tohoto problému si nemusíte dlouho lámat hlavu. Je snazší, než byste čekali.

Jak poznat zdravé sazenice jahod

Nejprve si musíte obstarat sazenice, což lze hned dvěma způsoby:

  1. Odřízněte je ze šlahounů mateřských rostlin.
  2. Kupte si je v zahradnictví či v supermarketu.

Pokud by se náhodou stalo, že sazenice budou mít poničený nebo chybějící kořenový systém, tak je společně s trochou substrátu a jedním kolečkem banánu (i se slupkou) položte na kus pečicího papíru. Tím obklopte rostlinky a omotejte provázkem. Nové kořeny by se měly objevit do dvou týdnů.

Přesaďte jahody do plastových lahví

Dalším krokem je příprava pěstební nádoby. Na tu budete potřebovat:

  • plastové lahve s objemem okolo 5–10 litrů,
  • nůžky/nůž,
  • pájku/zapalovač s hřebíkem,
  • dobře propustný substrát bohatý na dusík,
  • kvalitní drenáž (např. hrubší písek, menší kameny nebo perlit),
  • provázek.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nádoby z plastu rozřízněte na poloviny. Dna poté pomocí pájky nebo nahřátého hřebíku opatřete několika menšími dírkami, které zajistí kvalitní odvod vody. Toto opatření rostlinky ochrání před rizikem napadení houbovými patogeny, které způsobují hniloby a plísně. Několik otvorů vypalte i do horních stran lahví a protáhněte jimi provázky. Za ty pak můžete vyrobené květináče zavěsit na terasu či balkon.

Bohatá sklizeň vás nemine

Hotovou pěstební nádobu naplňte substrátem a jeho spodní vrstvu nahraďte vybranou drenáží. Poté proveďte výsadbu jahodníků vybalených z pečicího papíru. Následně je třeba rostlinkám dopřát vydatnou zálivku a pověsit je na slunné stanoviště. Když vše půjde, jak má, během cca tří měsíců se dočkáte sladkých a velkých plodů.

Tato metoda pěstování se v poslední době stala velice oblíbenou, jelikož je vysoce účinná a přináší skvělé výsledky. Její tajemství spočívá v dobrém způsobu odvádění vody a snadné manipulaci. Plody se navíc nedotýkají povrchu země, a tak nezplesniví. Pěstovat takto můžete velké množství odrůd, dokonce i ty remontantní.

Které odrůdy jahodníku pěstujete?

Naučte se i vy snadno a rychle množit jahody. Ušetříte tak za sazenice
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články