Vybavte terasu tak, aby se z ní stala letní oáza klidu

                   

Máte-li štěstí, že u svého bytu nebo domu máte terasu, pořádně toho využijte. Léto pomalu startuje, což je nejlepší čas vybavit terasu tak, abyste si mohli pohodlně užít klidu, ranní kávy, západů slunce a nádherného výhledu do zeleně. Základem je zařídit si ji tak, aby pro vás byla nejen pohodlná, ale také na pohled krásná. Zapomenout byste neměli hlavně na:

  • odolný nábytek,
  • šikovné zastínění,
  • pěstování květin, bylinek, ovoce i zeleniny,
  • krásné i praktické detaily.

Nábytek musí být krásný a zároveň bytelný

Vzhledově zajímavé kousky jsou skvělé, ale musíte se ujistit, že bude i praktický. Ideální jsou plastové či kovové konstrukce, u kterých není údržba příliš náročná. Navíc jsou takové varianty dobře skladné. Skládací křeslo nebo lehátko snadno doplníte polštáři, dekami nebo podsedáky v pestrých barvách. Oblíbená je tyrkysová, sytě žlutá, námořnická modrá nebo fuchsiová.

Máte ale samozřejmě i další možnosti materiálů. U těch musíte ovšem počítat s tím, že budou potřebovat speciálně ošetřit, pravidelně mořit a lakovat. Pokud jste domácí kutilové a péče vám nevadí, můžete si v klidu pořídit i stylový nábytek ze dřeva, palet nebo bambusu. Vždy ovšem myslete na to, že nesmíte nechat venku dlouhodobě nic, co by mohl poničit déšť nebo silný vítr.

Vytvořte si stinný koutek

Dříve nebo později budete muset vyřešit otázku stínění. V parném létu bude jistě nepříjemné sedět na přímém slunci. Dobrou zprávou je, že možností máte hned několik a některé z nich nejsou vůbec finančně náročné. Navíc všechny možnosti vypadají velmi hezky. Vybírat můžete z:

  • markýzy,
  • posuvné paravány,
  • stylové slunečníky.

Není nic krásnějšího, než rozkvetlá terasa

Rostliny jsou nedílnou součástí každého posezení bez ohledu na to, kde je a jak je velké. Je pouze na vás, jestli zvolíte kvetoucí rostliny, bylinky, ovoce nebo zeleninu. Z každého budete mít jiný užitek. U květin zvolte kombinaci trvalek a letniček. Ve chvíli, kdy letničky odkvetou, stále se budete mít do čeho dívat. Pořídit si ale můžete i kvetoucí dřeviny, např. hortenzie.

V případě bylin, ovoce a zeleniny se podívejte, co byste rádi a poté si zjistěte, jakou půdu budete potřebovat a kdy je vhodné je vysít. Záleží hodně také na tom, kolik máte místa. Do květináče se skvěle hodí jahody, maliny či kanadská borůvka, rajčata, salátové okurky nebo papriky. Z bylinek je vhodná máta, bazalka, rozmarýn i tymián. Možností je opravdu hodně. Co máte rádi vy?

Nakonec nezapomeňte na detaily

I taková drobnost jako je pohodlná opěrka hlavy nebo dekorace. Malé lucerny se svíčkami, osvětlení s velkými žárovkami nebo vtipné, netradiční či pestrobarevné květináče. I drobné vylepšení jako je odkládací stolek, na kterém stojí drobná váza s čerstvými květinami, udělá velký rozdíl.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články