Vypěstujte si svůj vlastní zázvor na zahrádce nebo doma v květináči. Poradíme vám, jak na to

                   

Podivuhodná rostlina pocházející z oblasti subtropické jižní Číny je cennou součástí domácí lékárničky jako lék proti virózám a nachlazení. Kvalita tohoto kořene pořízeného v obchodě je ale často diskutabilní. Člověk nikdy neví, jak je čerstvý nebo zda v něm nedochází k rozkladným procesům dřív, než do něj řízne nožem. Proto není špatný nápad zkusit si jej vypěstovat doma. Při dodržení několika základních pravidel to zvládne i začátečník.

V oblasti jižní Číny a severní Indie je zázvor odedávna ceněnou plodinou jak pro své chuťové vlastnosti skvěle využitelné v kuchyni, ale i pro schopnost léčit nejrůznější tělesné obtíže. Tato rostlina je totiž velmi účinným likvidátorem bakterií, virů i různých plísní, čímž podporuje hojení ran a mírnění zánětlivých procesů uvnitř těla. Nejúčinnější je přirozeně čerstvý, který však v českých obchodech seženeme jen hodně těžko.

Do květináče i na záhonek

Občas ale narazíme na poměrně kvalitní oddenky, které můžeme použít jako základ vlastní sadby. Takový použitelný oddenek poznáme podle lesklé kůry bez vrásek a seschlých míst a také na něm nesmějí být olámané vegetativní pupeny, což jsou takové ty drobné výčnělky na povrchu kořene.

Poté, co si takovýto kvalitní kousek přinesete domů, ponořte jej zhruba na hodinku do teplé vody, aby nabobtnal a změkl. Poté můžeme oddenek rozkrájet na menší části. Místa řezu je potřeba mírně vysušit. Takto upravené sazenice umístíme do květináčů. Ale pozor, nesázíme je příliš hluboko, spíše je umístíme do mělkých důlků a jen lehce je zasypeme zeminou.

Nádobu je vhodné volit spíš mělkou a širokou, aby zde bylo dost místa pro kořenový systém rostliny. Půdu volíme stejnou jako pro pěstování pokojových květin. Měla by obsahovat rašelinu, hrubý písek a příměs humusu. Nesmí být příliš těžká, aby nebránila klíčkům ve volném růstu.

Po vyklíčení milují vlhko a polostín

Poté květináč postavíme na slunné místo a počkáme zhruba 2-3 týdny, než vyraší první lístky. Poté přeneseme květináč do polostínu až stínu. Zaléváme odstátou nebo dešťovou vodou, která je ideálně vlažná. Hnojit můžeme běžným hnojivem pro pokojové rostliny. Pro optimální růst potřebuje zázvor poměrně vysokou vlhkost vzduchu, kterou zajistíme buď pravidelným rosením listů, anebo umístěním květináče do blízkosti odpařovače s vodou. Pozor ale na přelití substrátu, mohl by začít uhnívat.

V teplém období můžeme rostlinu přesadit na venkovní záhon na polostinné stanoviště. V půdě může zůstat i přes zimu, ale ve chvíli, kdy stonek a listy začnou osychat, zastavíme zálivku, kterou obnovíme zase až na jaře.

Krátce po vyklíčení se oddenek rostliny začne rozrůstat do šířky a budou rašit nové a nové rostlinky. Ty je pak možné ze země vyjmout, odstranit zelené části a kořen použít v kuchyni tak, jak jsme zvyklí. Pozor ale, ať vám zbudou nějaké napřesrok.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články