Vypěstujte si vlastní kávu! Na první plody asi počkáte, ale je to snadné a zábavné

                   

Milujete kávu? Co takhle tuhle skvělou plodinu nejen konzumovat, ale také si ji doma vypěstovat? Stane se nádhernou a stylovou ozdobou vašeho bydlení a třeba bude i rodit. Proč to nezkusit? Takovou netradiční zálibu má přeci jen málokdo.

Nejspíš víte, že kávovník je stálezelený keř, kterému se daří v subtropickém a tropickém pásmu. Málokdo už ale ví, že jde o poměrně nenáročnou rostlinu, kterou můžete pěstovat dokonce i u nás v domácích podmínkách. A začít s pěstováním není nijak obtížné – nabízí se hned tři možnosti. Tou první je pořídit si již vzrostlou rostlinu. Koupíte ji v zahradnictví nebo v síti velkých hobby marketů. Další možností je vypěstovat kávovník z řízku. Řízky stačí zapíchnout do směsi rašeliny a písku, udržovat při stabilní teplotě okolo 23–25 °C a relativně vysoké vlhkosti (90 %). Můžete ale začít také úplně od začátku, tedy od semínka. Semínka můžete koupit většinou na e-shopu nebo od zkušeného pěstitele.

Začínáme od nuly

V momentě, kdy získáte čerstvá semena kávovníku, dejte je co nejdříve naklíčit. Zahrňte je zeminou, dobře zalijte a umístěte na vhodné místo se stálou teplotou pohybující se okolo 24 stupňů. Substrát by neměl nikdy vyschnout. Přibližně za tři týdny se na povrchu objeví první klíčky a za dalších asi deset dnů budou rostlinky mít dva lístky a budou asi čtyři centimetry vysoké. Ty pak přepíchejte do vlastních květináčů s průměrem asi deset centimetrů. Nezapomínejte intenzivně přihnojovat přípravky s vyšším obsahem dusíku, fosforu a draslíku.

Pěstování není náročné

Kávovníku se daří většinou velmi dobře, je však třeba dopřát mu náležitou péči. Je háklivý na změny, nesnáší přemisťování, vyžaduje stálé teploty. Přibližně od února do října do zálivky přidávejte hnojivo pro jeho lepší růst. V době vegetačního klidu kávovník nehnojte. Zalévejte tehdy, když uvidíte, že má rostlina svěšené listy. V takovém případě ho postavte do větší nádoby naplněné vodou a nechte ho tam asi půl hodiny stát, aby se substrát dostatečně nasákl. Plodit začíná rostlina přibližně po 3–4 letech.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články