Vyrobte si doma lojovou kouli, která potěší ptactvo na vaší zahradě

                   

Zahrada už bývá na řadě místech pod sněhovou přikrývkou a pro její létající obyvatele bývá problém s nedostatkem potravy. Venku sněží, teploty padají pod nulu. Pokud tedy můžete, začněte s přikrmováním ptactva – největší radost jim uděláte třeba sójovou koulí se semínky. Není vůbec nutné ji kupovat, snadno si ji vyrobíte doma s pomocí našeho návodu a několika málo ingrediencí.

Venkovní ptactvo ocení zrní, semena, olejniny a ořechy. Těm hmyzožravým se pak zavděčíte lojovou koulí plnou všech těchto dobrot. Můžete pak pozorovat nádherné sýkorky, brhlíky, strakapoudy a další ptáky, kteří si na kouli zavěšené za oknem pochutnávají.

Pochoutka pro ptáčky

Co si na výrobu této ptačí pochutiny připravit?

  • Hovězí lůj
  • Semínka (slunečnice, řepka, mák, proso, obiloviny)
  • Ořechy (nepražené, nesolené)
  • Rozinky, ovesné vločky
  • Borovicové šišky
  • Provázek na zavěšení

Jak na to? Syrový hovězí lůj nakrájejte na kostky a nasypejte do hrnce. Podlijte jej trochou vody a na mírném plameni vyškvařte. Poté přeceďte. Správně vyškvařený ztuhlý lůj má světle žlutou barvu třeba jako přepuštěné máslo. Lůj je nutné nechat zchladnout, ale jen tak, aby stále zůstal tekutý. Zatím využijte čekací dobu na to, abyste provázek připevnili k borovicové šišce. Můžete jej omotat dokola a zavázet na uzel nebo použijte tavnou pistoli.

Přidejte ingredience

Do chladnoucího loje vmíchejte připravená semena, ořechy, případně další přísady dle vaší volby a dle zkušenosti s tím, co ptáci rádi jedí. Lůj už nesmí být horký. Připravené šišky do loje ponořte, a když začne tuhnout, šišky vyndejte a rukama do nich pečlivě hmotu vmačkejte tak, aby se všechny ingredience dostaly co nejhlouběji a vešlo se jich tam tak víc. Je to trochu piplavá práce a někomu může připadat trochu nepříjemná, ale když si na to vezmete gumové rukavice, jistě to zvládnete. A pokud mátě děti, ty si to užijí dvojnásobně. Obalené šišky nechte zcela ztuhnout a poté zavěste na stromy ve vaší zahradě nebo za okno.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články