Výsev petunií má svá zásadní pravidla, za pečlivost se odvděčí honosnými květy

                   

Tyhle půvabné krásky pochází z Jižní Ameriky a u nás se pěstují jako letničky. Petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana) je oblíbená zejména díky množství dostupných barevných kultivarů s rozmanitě tvarovanými trubkovitými květy. A další stále přibývají. Nejde totiž o původní druh, ale o křížence rostlin Petunia axillaris a Petunia integrifolia. Její možnosti jsou tedy značné.

Chcete-li proto svým terasám a balkonům dopřát jen to nejlepší, zapomeňte na nedostatečnou nabídku předpěstovaných balkonovek a začněte od píky. Tedy ještě lépe řečeno od semínka.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak ze semínek vypěstovat kvalitní sazenice

Musí být čerstvá – to je základ. Pořizujte je tedy od prověřených firem. Jestliže vám nezáleží na barevnosti vašeho balkonu, sáhněte po levných směsích. Ve všech ostatních případech se však vyplatí spíše sázka na konkrétní kultivar. Semínka bez otálení vysejte do úrodné půdy, kterou jste předtím obohatili o mikrogel, aktivovaný ve výživovém roztoku. Zajistíte tím petuniím dostatečnou vlhkost a výživu už od vyrašení prvního kořínku.

iZdroj fotografie: Freepik

Nevysévejte je však do květináčů jen tak. Nejlépe vám v tomto ohledu poslouží miniskleníčky (stačí na nádobu položit kousek skla nebo průhlednou plastovou fólii). Zalévejte zásadně prostřednictvím postřikovače, silnější proud vody by drobným sazeničkám ublížil (v prvních dnech zálivku omezte, semínka nesmí klesnout pod svrchní vrstvu substrátu). Do zálivky doporučujeme přidat hypermangan – zabrání rozvoji plísňových chorob. Semínka také potřebují světlo, nikdy je proto nezahrnujte zeminou.

Péče o mladé rostlinky vyžaduje trpělivost

Miniskleníčky uchovávejte v teplotě 23-25 °C. A pokud vám nějaká semínka zbudou, dopřejte jim teplotní rozmezí 18-20 stupňů. První známky života se v květináči při dodržení všech uvedených pravidel objeví ve druhém týdnu od výsevu. V tomto okamžiku dopřejte rostoucím petuniím co nejvíce světla a teplotu okolo 25 °C. Umožníte jim tak dostatečně zesílit. Podle potřeby samozřejmě posunujte krycí vrstvu nádoby (rostlinky se o ni nesmí ohnout).

iZdroj fotografie: Pixabay

Po dvou měsících začněte s postupným otužováním a do dvou týdnů ji odstraňte úplně. A jak pokračovat v péči? Zalévejte mírně, přidávejte komplexní hnojiva pro balkonové květiny a dostatečně velké petunie přesaďte do truhlíků a květináčů. Ven se mohou podívat v polovině května (po posledních mrazících).

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články