Stavba terasy není jen tak. Tyto věci si musíte promyslet ještě předtím, než zatlučete první hřebík

                   

Pokud plánujete výstavbu nové terasy, je třeba, abyste si důkladně rozmysleli několik důležitých věcí. Existuje totiž množství faktorů, které mají velký vliv na složitost procesu stavby, životnost a udržitelnost vašeho vysněného místečka pro relaxaci s rodinou nebo přáteli.

Zorientujte se v prostoru

Nejprve si musíte důkladně prohlédnout prostor kolem domu a zvážit, zda se tam terasa vůbec vejde. Nejčastějším umístěním této stavby pak bývá strana domu, na níž se nachází obývací pokoj či kuchyň. Dále je třeba promyslet, zda bude terasa orientována na tu správnou světovou stranu. Nejlepší bývá jih nebo jihozápad, jelikož právě tam nejdéle a nejvíce proudí sluneční paprsky. Na severu by se vám dostálo sluníčka pouze v ranních a večerních hodinách.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sáhněte po delším metru

Ještě těžší než výběr místa může být odhadnutí velikosti. Možností je totiž opravdu mnoho. Pokud vlastníte menší pozemek, můžete terasu vystavět rohovou a využívat tak výhod více světových stran. Obecně ovšem platí, že minimální plocha by se měla pohybovat okolo čtyř metrů čtverečních.

iZdroj fotografie: Pixabay

Myslete také na to, že stavba v ideálním případě nesmí zabrat víc než třetinu prostoru zahrady. Poté, co vyberete místo a plochu, je čas na promyšlení designu. Dbejte na to, aby byl shodný s architektonickými prvky vašeho obydlí. Velice dobře např. vypadá moderně postavený příbytek s terasou ze dřeva, které přímo navazuje na podlahu interiéru.

Nejoblíbenější jsou dřevěná prkna

Dalším neméně důležitým krokem je výběr materiálu. Každá možnost má své výhody a nevýhody. Zde je jejich výčet.

  1. Přírodní kámen: je odolný vůči mrazu a nenáročný na údržbu. Jeho stavba je ovšem složitá (neobejdete se bez sbíječky).
  2. Beton: má dlouhou životnost, ale i jeho výstavba je poněkud náročnější.
  3. Dřevo: manipulace s ním je vskutku jednoduchá, nicméně se o něj musíte pečlivěji starat.

Oživte relaxační místo rostlinami

Nakonec zvažte vhodné zastřešení, které vám zaručí komfort během deštivých dnů. Na trhu jsou k dostání např. rákosové panely, PVC, sklo nebo střešní krytina. Zvolit můžete ovšem také instalaci několika trámů, k nimž vysadíte několik popínavých rostlin, které vás odmění listovím zaručujícím příjemný stín během letních měsíců.

Které popínavky by se vám líbily nad vaší terasou?

Trocha zeleně promění i to nejnudnější místo. Podívejte se, které druhy se nejvíce hodí pro terasy
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články