Zahradní nábytek z palet, jak svépomocí vyrobíte a jak se o něj starat

                   

Interiérový i exteriérový nábytek, vybavení a doplňky z dřevěných palet si našly pevnou pozici v povědomí lidí, kteří vlastní terasu, zahradu či chalupu. Palety představují velmi tvárný polotovar, který lze vhodnými postupy přetvořit na vkusné a designové vybavení s žádoucím přírodních charakterem.

Výroba nábytku z palet je poměrně jednoduchá, vyžaduje však velmi dobré rozvržení záměru a dostatek vstupního materiálu. Pojďme se podívat, jak si vyrobit terasový či zahradní set nábytku z palet.

Materiály a polotovary pro výrobu sedacího paletového setu

K výrobě setu budete potřebovat kromě vlastního návrhu a konkrétní představy o prvcích a součástech také dodatečný materiál, který zahrnuje především:

  • dostatečný počet kvalitních dřevěných palet (ideální jsou pevné europalety vyrobené ze silných špalíků a lamel)
  • základní tesařské a truhlářské vybavení či nástroje na dělení a opracování kusů palet (především pilu, brusku, šroubovák – běžný i aku, vrtačku, malířské potřeby pro ošetření povrchu)
  • materiály pro opracování povrchu (jemný brusný papír, smalt, impregnaci, tmel na dřevo)
  • spojovací a doplňující kovové materiály (šrouby, úhelníky, kovové ploché tyče či trubky, kroužky)
  • textilní příslušenství (matrace, polštářky, deky apod.)
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Výroba sedací soupravy z palet

Po rozmyšlení a vytvoření návrhu soupravy je potřeba provést vhodné opracování palet. Ty bývají vyrobeny z rostlého dřeva s nízkou mírou ošetření povrchu, proto je dobré před nařezáváním provést celkovou úpravu dřevěných ploch, tzn. očištění od úlomků a nečistot, obroušení (bruskou, brusným papírem) a zatmelení tak, aby se celý povrch vyrovnal. Následně je potřeba dřevo naimpregnovat proti nepříznivým klimatickým podmínkám a škůdcům a opatřit vhodným nátěrem. Celý proces přípravy palety k dalšímu opracování probíhá přibližně 3 dny (nátěr i impregnace musí dobře zaschnout).

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Až poté může být dle návrhu nařezáno, začištěno a osazeno kovovými prvky a příslušenstvím. Pokud budete skládat palety na sebe a pak z nich vyřezávat například pohovku, je dobré si celou konstrukci dobře sešroubovat a až následně provádět výřezy. Odhalené části lamel je následně potřeba opět povrchově ošetřit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články