Zaplavte svou terasu či balkon květinami, dodají pozitivní energii

                   

Jestliže máte rádi krásu trvalek a letniček, měli byste se na jejich předpěstování zaměřit už nyní. Nějakou dobu jim totiž trvá, než vyrostou a zesílí. Už předem si však rozmyslete, jakou kompozici a styl chcete své terase dát. Odvíjí se od mnoha věcí, ale zásadní bývá výběr nádob a truhlíků. A to vždy s ohledem na charakter květin, jež mají po celé léto hostit ve svých útrobách.

Terasa vám může vykvést už teď

Není třeba čekat, až se v obchodech objeví záplava muškátů a petúnií. Rychlené cibuloviny zkrášlí terasu už teď. Jediné, co musíte udělat, je schovat nádoby s nimi v případě hrozících mrazů. Nic jiného nepotřebují a ke spokojenosti jim stačí i mírná zálivka. A bez obav k nim přisaďte i petrklíče nebo macešky. Ty je vhodné přes noc chránit textilií, případně jim dejte zateplený květináč.

iZdroj fotografie: Unsplash

Do zmrzlých mužů ještě leccos stihnete

Jestliže nechcete utrácet nehorázné sumy v květinářství, zabezpečte si žádoucí květinovou výzdobu vlastními silami. Už teď byste měli nechat nakličovat begonie i cibuloviny. A jestliže máte k dispozici studený skleník, svěřte mu semínka hvozdíků, měsíčků, lobelek, hledíkovek, hledíků nebo třeba aster. I hlízy jiřin a dalších podobných krásek si již zaslouží péči.

A kdy lze tyto letničky vysévat přímo na záhon nebo do truhlíků? V teplých polohách ČR už od konce dubna, všude jinde doporučujeme právě jejich předpěstování ve studeném skleníku nebo pařeništi. Postupně je nezapomeňte přivykat na venkovní podmínky a po polovině května je už povoleno plnohodnotné letnění.

iZdroj fotografie: Unsplash

Čím osadit velké truhlíky a pěstební nádoby?

U teras se ale nemusíte spoléhat jen na drobnokvěté krásky. Překvapivě dobrou službu vám udělají i miniaturizované odrůdy hortenzií, azalky, dipladenie, durmany (pozor na jejich jedovatost) apod. Jejich pěstování v květináči však má svá pravidla. Zajistěte jim dobrou drenáž, povrch zeminy zakryjte štěrkem a nádoby zabezpečte proti větru. A často a hojně je zalévejte (a nejméně jednou za 14 dní kvalitně pohnojte).

U rostlin, jež se musí potýkat s omezeným prostorem pěstebních nádob, je hnojení velmi důležité. Jestliže však budete důslední, můžete si díky stejnému sytému péče pořídit na terasu i užitkové rostliny v čele se stále plodícími jahodami, paprikami, ačokčou, cherry rajčátky apod. Vsadit je ovšem možné i na exotické krásky, a to například na mini kiwi alias aktinidii nebo lilek Pepino, jehož plody připomínají melouny.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nezapomeňte ani na závěsné květináče a koše

Chcete se květinami doslova obklopit? Pak vám tihle pomocníci rozhodně nesmí chybět. Dokážou ušetřit místo a popínavé rostliny v nich vypadají jednoduše nádherně. Možností je mnoho. Potěší vás třeba milion bells, klejicha neboli kejklířka, převislé macešky, lobelky, hrachor, štírovník, okrasný svlačec nebo opletník, hledíkovky, převislé muškáty apod. Jen nezapomeňte, že tyto nádoby jsou na zálivku velmi náročné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články