Jak říká pranostika: svatý Havel česnek sázel. Vlivem oteplování ale můžete s výsadbou ozimého česneku počkat i déle než jen do 16. října. Ideální je počkat, až teplota klesne pod devět stupňů. Při této teplotě česnek bez problémů zakoření, ale nezačne rašit, což by se při vyšší teplotě mohlo lehce stát. Nižší teplota česnek také chrání před fusariem, což je choroba, která způsobuje hnilobu. Pokud se chcete dočkat kvalitní úrody, nešetřete na sadbovém česneku a objednejte si ho u kvalitního dodavatele. Je nutné si také ověřit, zda je česnek, který se chystáte sázet, opravdu ozimé odrůdy, protože některé druhy se dají sázet jen na jaře.
Nalezení vhodného stanoviště a jeho pečlivá příprava je základem úspěchu
Česnek má rád slunce a bezvětří. Vyberte středně těžkou půdu s dobrým obsahem živin a vláhy, vyhněte se přemokřené zemině. Záhon zryjte zhruba do hloubky 15 cm, zbavte plevele a případně doplňte kompostem. Pozor, česnek nesnáší hnůj, tohoto hnojiva se vyvarujte. Věnujte pozornost také tomu, co na záhonu rostlo před česnekem. Nedoporučuje se výsadba po cibuli, hrachu, bramborách a mrkvi. Na stejné místo můžete česnek vrátit nejdříve po čtyřech letech.
Víte, jak správně česnek sázet? Nesmí být vzhůru nohama
Řádky by měly být od sebe asi 20 cm. Samotné stroužky sázíme do vyhloubených jamek v hloubce přibližně 7 cm. Stroužky by měly být silné a dobře rostlé. Je třeba se soustředit také na správné umístění stroužku. Dolů patří podpučí, tedy místo, ze kterého později budou vyrůstat kořeny. Pokud stroužek umístíme špatně, úroda bude buďto mizivá, nebo dokonce vůbec žádná. Pro výsadbu jsou vhodné následující dny:
- Září: 2, 10, 11, 12, 19;
- Říjen: 8, 9, 11, 12;
- Listopad: 5, 7.
Výsadba se nedoporučuje v těchto termínech:
- Září: 1, 6, 16, 20;
- Říjen: 5, 6, 16;
- Listopad: 4, 8, 9, 10, 18.