Chraňte svou chatu před zloději a nenechte se vykrást

                   

Móda vykrádání zahradních domků a chat už sice poněkud minula, nicméně neustále se někteří zoufalí jedinci pokouší přilepšit si vykradením dřevníků, kůlen i celých chat. Není totiž těžké si spočítat, že mnoho těchto objektů ve svých útrobách může skrývat poměrně hodnotné předměty, jako jsou jízdní kola, drahý nábytek nebo zahradní vybavení od sekaček a motorových pil až po značkové sekery Fiskars. Proto je dobré dopřát trochu pozornosti zabezpečení svých věcí ve chvíli, kdy své letní sídlo na delší dobu opouštíme. Naštěstí existuje kvalitní zabezpečení, které vás před nevítanými návštěvníky může ochránit.

Nenápadnost je základ

Čím nápadnější zabezpečení, tím více dáváte na odiv, že máte v chalupě něco cenného, co vám stojí za tak drahé vybavení. Proto pro efektivní ochranu svého majetku před nájezdy zlodějů je základem nenápadnost. Ta ale musí jít ruku v ruce s odolností zabezpečovacích systémů vůči počasí či jiným vlivům a také samozřejmě obtížná prolomitelnost v případě, že se zloděj přeci jenom přijde podívat blíž.

Z hlediska nenápadnosti pro zloděje je také dobré nedávat na odiv cenné předměty. Nenechávat stát sekačky či jinou techniku venku nebo v průhledném skleníku, u oken chaty nenechávat počítače, televize či jiné předměty, které by lákaly vykradače. Před opuštěním chalupy si navykněte vykonávat bezpečnostní rituál, při kterém odstrčíte elektroniku blíže ke stěně, zatáhnete žaluzie nebo závěsy a objemnější předměty zakryjte neprůhlednou plachtou, případně je připevněte k podlaze či ke stěně zabezpečovacím systémem. Drobnější předměty ukliďte do kůlny do beden s petlicí a visacím zámkem. Kůlnu ještě zabezpečte odolnou petlicí.

Nezlehčujte zlodějům práci

Čím obtížnější je násilně proniknout do vašeho objektu, tím větší je pravděpodobnost, že zloděj své úmysly vzdá. Kvalitní zabezpečení objektu tak většinu zlodějů bezpečně odradí, protože jeho překonáváním by ztratil příliš velké množství času a způsobil by hluk, který by na jeho počínání mohl strhnout nežádoucí pozornost. Proto čas proniknutí do vaší chaty nebo kůlny prodlužte co nejvíce to půjde. Použijte visací zámky na zajištění petlic dveří i oken a dveře dílny zajistěte běžnou cylindrickou vložkou vyšší bezpečnostní třídy.

Zároveň nenechávejte žádné, ani sebelevnější, nářadí zavěšené zvenčí na stěnách kůlny nebo na jiném dostupném místě. Zloději během svého počínání obvykle využívají dostupných nástrojů v jejich bezprostředním okolí a vaše kladivo či hrábě by mohly snadno posloužit jako páčidlo či k vyražení okenní tabulky.

Pokud ale máte objekt, ve kterém zkrátka není co ukrást, raději jej ponechte odemčený a nechte případným návštěvníkům volnou cestu k prozkoumání bezcenných útrob. Předejdete tak vzniku zbytečných a nákladných škod.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články