Co dělat před začátkem jara na zahradě: Ideální čas na kontrolu skleníku a prostřihávání keřů

Ještě předtím, než jaro zaťuká na dveře, byste na své zahradě měli provést celou řadu úkonů. Jedině tak na něj budete opravdu skvěle připraveni.

Co dělat před začátkem jara: Ideální čas na kontrolu skleníku a střih keřů i Zdroj fotografie: Freepik
                   

S ústupem mrazů, které odhalují spící krásu našich zahrad, se v srdci každého zahrádkáře probouzí očekávání jara. Toto období obnovy nás vybízí k přípravě – a rozhodně nemusí jen o zasetí prvních semínek. Naopak, zahrada tohoto potřebuje mnohem více.

Inspekce stromů a keřů

Pro začátek je třeba zkontrolovat stromy a keře a pátrat po tom, zda nejeví známky škůdců. Vyzbrojte se proto insekticidy a také nůžkami. Dalším nezbytným krokem je totiž prořezávání. Jde o odstraňování starých, nemocných a nepotřebných větví a o usměrňování energie rostlin tak, aby se jim co nejlépe dařilo. Více se o prořezávání stromů a keřů Chalupáři-Zahrádkáři rozepsali v nedávném článku.

A nezapomínejte ani na růže. Jak radí web iReceptář. Právě teď potřebují, abyste z nich odstranili všechny suché a zmrzlé části a pokud je to třeba, vyvažte je také k podpěrám. Za takovou péči vám tyto královny květin docela jistě poděkují.

Brzy na jaře přidejte do vody na zalévání záhonů síran manganatý. Dokáže znásobit úrodu ovoce i zeleniny

Odstraňování zbytků zimy

Odklízení posledních zbytků sněhu a odpadků rozmetaných zimním větrem je víc než jen povinný úkol. Naopak – jde přímo o očistný rituál, který připravuje půdu pro jarní dávku semen a sazenic. Organický odpad pak najde svůj nový účel v hromadě kompostu.

Skleník a jak na něj

Skleník, horké srdce vaší zahrady, vyžaduje vlastní jarní probuzení. Oprava a příprava tohoto teplého útočiště zajistí, že až budou semínka zaseta, nebude jim v jejich vývinu a růst stát nic v cestě. Proto všechny pevné části vydezinfikujte octem a samotnou zeminu pak vápnem (případně můžete zvážit i její kompletní výměnu).

Před začátkem jara je ideální čas na přípravu zahrady, a to včetně kontroly skleníku a prostřihávání keřů. Je to opravdu důležité. iZdroj fotografie: Pixabay
Před začátkem jara je ideální čas na přípravu zahrady, a to včetně kontroly skleníku a prostřihávání keřů. Je to opravdu důležité

Příprava půdy a jak na ni

Ale nezapomínejte ani na samotné záhony, jak radí web Deník. Provzdušnit půdu znamená pozvat do ní život. Použít můžete starou dobrou motyčku, ale třeba i různé druhy kultivátorů. A pokud se vám do tak velké investice nechce, zkuste si je jednoduše zapůjčit.

Co právě teď na zahradě děláte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články