Každý zahrádkář by měl mít v polovině podzimu na mysli tři klíčové úkoly: sklizeň, výsadbu a samozřejmě také hnojení.
V říjnu je třeba dokončit poslední sklizně – a to samozřejmě ještě před příchodem mrazů (byť některé plodiny jsou v tomto ohledu výjimkou). Některé rostliny jsou na svém vrcholu, zatímco jiné je třeba sklidit rychle, než je poškodí nízké teploty.
Co, kdy a jak sklidit
Je to závod s časem, ale s trochou plánování můžete zajistit, že nic nepřijde nazmar. Jednoduše postupujte po jednotlivých kategoriích, jak radí web Fryd.
- Zelenina: by se měla sklízet ihned, s a to zejména ta choulostivá. Rajčata, papriky, okurky a lilky, by se měly sklízet okamžitě. Tato zelenina totiž nepřežije silné mrazy a pokud ji necháte na záhonech příliš dlouho, rychle se znehodnotí. Také dýně a tykve je třeba sklidit před příchodem mrazů.
- Listová a kořenová zelenina: Kapusta, špenát a zelí jsou vůči mrazu odolnější a někdy se dokonce po menší mrazivé epizodě jejich chuť zlepší. Mrkev, pastinák a řepa zase mohou zůstat v půdě, dokud nezačne zamrzat, ale jejich sklizeň také raději příliš neodkládejte.
- Ovocné stromy: Říjen je také ideální dobou pro sklizeň jablek a hrušek. Při sběru těchto plodů vždy začněte od krajních větví a postupujte směrem dovnitř, přičemž dávejte pozor, abyste plody nepoškodili. Skladujte je v chladných a dobře větraných prostorách.
- Ořechy: Vlašské ořechy jsou obvykle připraveny ke sběru také v říjnu a po dozrání přirozeně padají na zem. Měly by se sušit na dobře větraném místě, aby se zabránilo vzniku plísní.
Sázení: položení základů pro příští sezónu
Říjen se může zdát jako konec zahrádkářské sezóny, ale ve skutečnosti je to ideální doba pro další přípravu půdy pro jarní růst. Některým cibulovinám, kořenové zelenině a trvalkám se daří, pokud jsou vysazeny při nižších teplotách a mohou zapustit kořeny ještě před zimou.
- Jarní cibuloviny: Tulipány, narcisy, krokusy a hyacinty.
- Trvalky: Říjen je ideální dobou pro výsadbu a dělení trvalek.
- Česnek a cibule: Tyto plodiny si během zimy vytvoří kořeny a s příchodem jara vyrazí do růstu.
- Kořenová zelenina pro časnou sklizeň: K výsevu se hodí zejména mrkev a řepa. Semena vyklíčí, jakmile se na jaře zahřeje půda, a vy tak získáte náskok před vegetační sezónou.
Hnojení: Vyživování půdy pro zimní odpočinek
Klíčem k bohaté zahradě v příštím roce je podle odborníků ze stránek GardenTap příprava půdy před zimou. Ačkoli se může zdát, že hnojení v době, kdy se zahrada ukládá k zimnímu spánku, není tomu tak. Ve skutečnosti jde o ideální dobu pro zlepšení struktury půdy a obsahu živin. Nezapomínejte na to.