Jak bojovat se suchem na zahrádce? Zkuste třeba zalévat v dešti

                   

V poslední době se hodně hovoří o devastujícím suchu, které ohrožuje celou krajinu. Možná jeho dopady pociťujete i na vaší zahrádce. Záhonky je však možné před suchem ochránit, anebo je alespoň lépe připravit na zvládání horkého a suchého počasí, které v létě vždy přichází. Jak na to?

Sucho jako nepřítel

Boj se suchem je náročný, zdlouhavý a s nejistým výsledek, ale určitě není dobré stát se založenýma rukama a čekat, že se o sebe příroda postará sama. Jedním z prvních pravidel, které se vyplatí dodržovat je, že nejrychleji vysychají květináče a truhlíky, a proto je lepší rostliny spíše sázet do půdy na stinném místě. Nezapomeňte také, že vláhu potřebují nejen plodiny, ale třeba i keře a stromy. V každém případě si pořiďte sudy a barely, do kterých můžete zachytávat dešťovou vodu, abyste na zalévání zbytečně neplýtvali tou pitnou. Využít můžete i odpadní vodu z kuchyně a koupelny, ale samozřejmě bez saponátů.

Tipy pro zelenou zahradu

Každý by si přál mít nádherný golfový trávník, ale pravdou je, že na takový výsledek potřebujete hodně práce, trpělivosti i spoustu vody. Zkuste se prostě smířit s tím, že se během léta na trávě mohou objevit i žluté fleky. Také méně sekejte a zbytečně trávník nezalévejte – po prvním dešti se velmi rychle sám vzpamatuje.

Vsaďte také na stromy – ty poskytují blahodárný stín, který oceníte nejen vy, ale i záhonky. Vhodné jsou zejména ovocné stromy, které rychle rostou a také plodí chutné ovoce.

Záhonkům pomůže mulčování. V okolí rostlinek nahrňte slámu, posekanou trávu, nebo drcenou kůru. Takové krytí pomáhá udržet vláhu a chrání rostliny před dramatickým vysušováním. Podobně funguje i pravidelné kypření záhonů. Voda se snadněji vsákne a nebude odtékat ze záhonů pryč.

Výborným tipem je také zalévání v dešti. Zní to sice poněkud podivně, ale pravdou je, že při dešti klesá venkovní teplota, takže se rostliny snadněji vyhnou teplotnímu šoku, a navíc se při dešti žádná voda neodpařuje, ale putuje rovnou ke kořenům, kde je nejvíce třeba.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články