Jak na podzimní výsev mrkve: Dařit se jí bude v záhonech po rajčatech i okurkách

Mrkev toho ke své spokojenosti příliš nepotřebuje – pokud ji však vysadíte na záhon se s správným složením živin, odvděčí se.

Výsev mrkve na záhon i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Abyste si na jaře zajistili bohatou úrodu mrkve, je nutné ji podle webu iReceptář zasít už na podzim. Jedině tak si můžete už na počátku léta dopřát křehkou a šťavnatou mladou mrkev. Pro rychlejší sklizeň je klíčový právě její výsev na podzim.

Vsaďte na ranou mrkev

Raná mrkev je výrazně větší, šťavnatější a sladší než běžné odrůdy. To je dáno jejich růstem brzy na jaře, kdy je půda vlhká, protože dostatečná vlhkost je pro klíčení semen a vývoj plodů klíčová. Výsev mrkve na podzim má však i jednu nevýhodu – sklizené produkty mají kratší trvanlivost, na což upozornil magazín Dům a Zahrada.

Výběr ideálního místa pro výsadbu mrkve

Mrkev prospívá v kypré a úrodné půdě, proto je nutné vytvořit záhony, kde je půda lehčí a bohatší. Nejvhodnějším místem bude oblast neustále zalitá slunečním světlem, které zajistí rychlé jarní tání sněhu. „Mrkev je vhodné vysévat po cibuli, bramborách, zelí, okurkách nebo rajčatech. Po sklizni odstraňte veškerý plevel, stonky a zbytky a poté půdu ošetřete minerálními hnojivy,“ radí zahradník Marcel Š. z Klášterce nad Orlicí. A dodává: „Vyvarujte se hnojení půdy čerstvým hnojem a půdu připravte s dostatečným předstihem, ideálně do poloviny října.“

Dodržení přesných zásad přinese letos rekordní sklizně zeleniny. Jedna mrkev může váži až deset kilogramů

Načasování podzimního výsevu mrkve

Mrkev vysévejte těsně před příchodem silných mrazů. Určit přesný termín výsadby je vzhledem k velmi proměnlivým povětrnostním podmínkám náročné. Ale stojí to za to, protože cílem je zabránit vyklíčení semen mrkve před příchodem mrazů. Výsev v říjnu je rizikový, protože pokud dojde k tání, semena mohou vyklíčit a následné mrazy mohou vést k jejich zániku. Proto je nejlepší vysévat mrkev nejpozději do konce listopadu. Už dříve Chalupáři-Zahrádkáři zmiňovali, že ideální jsou pro výsev mrkve dny s teplotou v rozmezí 0 – 2 °C.

Pokud si chcete zajistit brzkou úrodu této oblíbené kořenové zeleniny v příštím roce, je třeba se právě teď postarat o její výsev iZdroj fotografie: Freepik
Pokud si chcete zajistit brzkou úrodu této oblíbené kořenové zeleniny v příštím roce, je třeba se právě teď postarat o její výsev

Pokyny pro výsev mrkve

Podzimní výsev mrkve zahrnuje několik kroků. Před příchodem mrazů vytvořte 1 až 2 cm hluboké jamky, nasypte do nich semena a zasypte je suchou a teplou půdou. Tuto půdu si připravte předem, naplňte dva kbelíky a uložte je na teplém místě (to je trik od mé babičky, která na něj nedala dopustit). Poté přidejte přibližně 2 cm silnou vrstvu rašeliny nebo kompostu a utužte ji. Jakmile napadne první sníh, pokryjte jím záhony a přitlačte jehličnatými větvemi. O pravidlech pro výsev mrkve jsme se Chalupáři-Zahrádkáři rozepsali nedávno.

Kdy je nejlepší vysít mrkev a petržel? Na jaře často semínka nevzejdou, protože mívají málo vody, podzimní výsev je proto (téměř) sázkou na jistotu

Kdy vyséváte na záhony kořenovou zeleninu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články