Jak se vypořádat s útoky píďalky podzimní a zabránit zbytečným škodám na zahradě. Právě teď je pro to ideální doba

                   

Přestože píďalka (Operophtera brumata) podzimní působí spíše jako roztomilý brouček, dokáže však ve vaší zahradě nadělat nemalé škody, a proto je tak velkým nepřítelem zahrádkářů po celé zemi. Existuje však hned několik způsobů, kterými se dá její destruktivní činnosti zamezit, a to zejména teď, v období podzimu. Stačí pouze dodržet několik základních kroků a tento hmyzí nepřítel bude fuč.

Když píďalka zaútočí

Píďalka podzimní je noční motýl, na kterého můžete narazit například ve chvílích, kdy naráží do rozsvícených lamp či jiných druhů světla, který ji přitahuje. Zahrádkáři si ji však představí spíše v podobě jeho nechvalně známých housenek, které umí v zahradě nadělat nehezkou paseku. Často a rády si totiž pochutnávají právě na listoví ovocných stromů, které tak dokážou značně poškodit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak píďalku podzimní rozeznat?

V podobě motýla vypadají samečci píďalky podzimní poměrně stejně, jako velká většina nočních motýlů. Mají hnědošedá křídla o rozpětí přibližně 3 cm. Samičky jsou v tomto ohledu stejné, jediný rozdíl je v jejich zakrnělých křídlech, jež mají rozpětí přibližně kolem jednoho centimetru. Samičky jsou však i přes svou velikost tím větším nebezpečím.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V období podzimu totiž samičky usilovně hledají místo pro nejlepší odpočinek jejich příštího potomstva. Většinou vítězí právě ony zmiňované ovocné stromy. Často je proto můžete přistihnout, jak po nich lezou a do škvír mezi kůrou kladou svá vajíčka. Z těch se poté na jaře vylíhnou drobné zelené housenky, typicky rozeznatelné podle výrazně tmavšího zeleného pruhu po celé délce hřbetu a třemi světlejšími pruhy na bocích.

Nenasytné malé housenky

Mnohem horší, než samotný dospělý jedinec jsou právě tyto housenky. Ty mají totiž téměř nezastavitelný apetit, se kterým dokážou spořádat skutečně velké množství listů ovocných stromů. Nejsou ani příliš vybíravé, nejčastěji se však zaměřují na meruňky, třešně, jabloně a slivoně. Často, když je jejich hlad skutečně nezastavitelný, nepohrdnou ani břízou, lípou, či dubem a habrem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mnohem horší, než pojídaní samotných listů, je však to, že tyto malé nenasytné a věčně hladové potvůrky rády svou pozornost upřou také na mladá poupata, květy a čerstvé výhonky ovocných stromů. Někdy si však troufnou také na plody a zahrádkářům tak umí nehezky zredukovat úrodu ještě dříve, než se vlastně urodí.

Jak se píďalky účinně zbavit?

Většina zahrádkářů, kteří již mají s touto drobou potvůrkou zkušenost, vědí, že k jejímu snadnému množení zásadně přispívají povětrnostní podmínky a samotné počasí. Pokud je tedy léto spíše vlhké a chladné a následný podzim mírný, bude se jim dařit. Naopak neprospívá jim počasí suché a teplé. Pokud se však zdá, že počasí jim přeje, nebo pokud nechcete spoléhat pouze na to, existují účinné metody, jimiž se tohoto škůdce zbavíte snadno a rychle.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chemické hubící prostředky

První možností hubení, která platí u většiny škůdců, jsou chemické prostředky. Mezi ty patří například bakterie Bacillus thuringoensis, která je obsažená kupříkladu v biologickém hubiči hmyzu Lepinox Plus. Postřik touto látkou se však provádí až na jaro, a to přímo na hladové housenky. Další možností jsou také lepivé pásky, které zachytí samičku snažící se na stromě naklást vajíčka.

Stačí jednoduše upevnit na strom a nechat zde až do jara. Při údržbě lepu je však důležité odstraňovat nalepené kousky listí či jiných nevyžádaných předmětů a po jarním odstranění celou pásku spálit. Počet pásek na jeden kmen je libovolný a záleží pouze na vás a vaší zkušenosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přírodní hubící prostředky

Pokud se ohlížíte po přírodní cestě, jak se píďalky podzimní zbavit, pomohou vám například ptáci. Ti totiž pro tento hmyz tvoří hlavního nepřítele a predátora a snadno si poradí i s jejím přemnožením. Stačí tedy ptáky nalákat do své zahrady například pomocí budek a máte vyhráno. Dalším přirozeným nepřítelem píďalek jsou také vosy, ty však na zahradě nejspíše nechcete, a tak je lepší spoléhat na opeřenou pomoc.

Jaká je vaše zkušenost s píďalkou podzimní? Máte další rady pro její vyhubení?

Vyrobte si jednoduché ptačí krmítko a ukažte ptákům cestu do vaší zahrady. Na jaře vám pomohou s mnoha škůdci
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články