Jak pěstovat vlastní vánoční stromeček

                   

S blížícími se Vánocemi většinou začínáme zjišťovat, na kterých místech se prodávají řezané stromky, jaké druhy, jak pěkné a za kolik, příp. jdeme zkontrolovat stav našeho umělého vánočního stromku, který jsme si už loni slibovali nahradit novým, ale pro letošní svátky bude ještě dobrý.

Pokud vám však vůně jehličí a přítomnost živého stromku doma o Vánocích chybí a z nějakého důvodu nechcete každý rok kupovat řezaný, můžete si vypěstovat vlastní vánoční stromeček, který vám při správné péči vydrží i několik let.

První, co je třeba zvážit, je výběr vhodného druhu dřeviny – a vybírat je z čeho, pro pěstování v květináči se hodí různé druhy smrků a jedlí a z borovic zejména borovice černá. Jakmile máte vybráno, je čas se pro stromek vypravit, a to buď do zahrádkářství nebo do lesní školky. Některé podniky umožňují, že si můžete stromek vybrat a označit už předem.

Při koupi stromku se doporučuje zjistit jeho stav, a to tak, že projedete rukou jehličí – pokud opadává, je lepší poohlédnout se po jiném kusu. Pozornost je dobré věnovat také kořenům. Vždy je žádoucí, aby byl kořenový systém dostatečně rozvětvený, s větším množstvím menších kořínků, a aby byl dobře a pevně propojen s kmenem.

Když přenášíte stromek dovnitř

Přechod do vnitřních prostor není pro stromek zrovna blahodárný, ale je možné negativní dopady takového přesunu zmírnit, a to zejména jeho umístěním do chladnější místnosti. Sluneční svit je v pořádku a stromek ho potřebuje, jen dbejte, aby kořeny byly chráněné a měly dostatek vláhy. Strom umístěte vždy co nejdál od zdrojů tepla, např. radiátorů nebo krbu a zvlhčujte vzduch v místnosti.

Také se nedoporučuje, aby byl stromek uvnitř příliš dlouho, odborníci se shodují na tom, že maximální doba nemá být delší než cca 10 dnů. Řiďte se však i signály, které váš stromek vysílá. Pokud se vám zdá, že i v průběhu této doby uvadá, přeneste ho raději ven dříve, aby měl větší šanci se dostat do lepšího stavu.

Když přenášíte stromek opět ven

Pokud jste si vánoční stromeček pořizovali s tím, že jej chcete mít na Vánoce i příští rok nebo i několik let po sobě, máte dvě možnosti, jak jej ve venkovních podmínkách zasadit, a to do

  • půdy nebo
  • květináče.

Při přesazení stromku do půdy dbejte na to, že musíte nechat dostatečný volný prostor pro rostoucí kořeny. Doporučuje se přidat do půdy trochu vhodného hnojiva (dá se koupit i hnojivo určené speciálně pro pěstování jehličnanů). Kmen je vhodné obsypat např. mulčovací kůrou. Pokud jde o zalévání, nejjednodušší je postavit ke stromku např, kanystr s vyvrtanými malými otvory pro odtok vody, který tak zajistí kořenům pravidelný přísun vláhy.

Pokud chcete stromek přenést do květináče, nezapomeňte na to, že jej časem budete muset přesadit do většího. Výhodou tohoto postupu je skutečnost, že právě velikostí zvoleného květináče ovlivníte i velikost stromku. Cílem přece je, abyste stromek mohli i příští rok přenést na Vánoce zase dovnitř.

V obou případech je dobré věnovat pozornost i vzhledu a tvaru stromku, aby to byl pořád typický vánoční stromeček. Je tedy vhodné jej pravidelně prořezávat, odstraňovat přečnívající části větviček a suché nebo polámané větvičky. Žádoucí také nebudou případné příliš silné větve v horní části stromku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články