Je čas začít předpěstovávat. Co vám pomůže k dokonalému výsledku?

                   

Už v únoru je dobré začít myslet na předpěstování některých druhů zeleniny a jiných rostlin. Rozhodně není důvod obávat se, že byste to uspěchali. Alespoň budou mít sazeničky čas pořádně vyrůst a sílit, aby pak dokázaly dobře zakořenit a plodit.

Přichází ta pravá chvíle zasít různé druhy rostlin. Například rajčata, papriky, okurky, ale jednat se může i o okrasné květiny, jako verbeny i afrikány, či muškáty. Ideální volbou je jejich zasazení do skleníku, popřípadě do foliovníku. Pokud ho nemáte k dispozici, je možné využít jinou variantu, a dát je za okno. I zde mohou být vytvořeny adekvátní podmínky.

Moderní varianty nabízí zjednodušení

Kde a jak ale předpěstovávat? To samozřejmě záleží na velikosti rostliny. Dnes už není problém pořídit i různé miniskleníky. Dá se také improvizovat, pomocí mističek, nebo pomocí klasiky kterou je kelímek od jogurtu. Kdo chce jít moderní cestou, ten volí jiffy – rašelinové tablety. Ty se využívají pouze jednou, ale dokážou rostlinky ochránit před narušením kořenového systému při přesazování. Semínko se zasadí, počká se na vyklíčení a růst a potom se celá tableta přesadí do zeminy.

Populární variantou jsou i plastové miniskleníčky. Zde však pozor na zajištění optimálních podmínek. Těmi myslíme hlavně to, že je důležité zajistit jak vhodnou teplotu, tak i vhodnou vlhkost. Přes den tedy větrejte a na noc skleníček zavřete. Lze v nich úspěšně předpěstovat téměř vše, co následně plánujete přesadit buď do květináčů, nebo přímo na vaší zahradu.

Nebojte se ani osvědčených kelímků

Staré postupy v podobě obalů od jogurtů není třeba nijak zatracovat. Dají se používat stále opakovaně, pokud je vždy důkladně umyjeme a necháme vyschnout. Jsou také velmi praktické, a to hlavně z důvodu toho, že lze používat i různé velikosti podle typu rostliny. Po přesazení sazeniček do půdy můžete kelímky vyhodit, nebo si je nachystat na příští rok. Je třeba důkladná péče právě v podobě jejich vymytí, tak i to, aby před uložením důkladně oschly.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články