Kdy je ten správný čas na hnojení čerstvě přesazených sazenic a čím je nakrmit pro maximalizaci růstu

                   

Jaro podle mnohých lidí patří mezi nejkrásnější roční období. Vše začne pučet, a všude kam se podíváme, se tvoří nový život. Platí to i pro naše zahrady a záhonky, kterým však k tomu musíme maličko dopomoct. Pokud totiž nechceme pouze úrodu plevelu, musíme se brzy z jara pustit do potřebných příprav a úkolů. Jedním z nich je také výsadba mladých sazeniček. Ty poté potřebují pravidelnou zálivku a přísun živin v podobě hnojení. Kdy je však nejlepší sazeničky zahnojovat a jaké prostředky mají na kvalitu plodin nejlepší vliv? Odpovědi jsou jednoduché.

Výsadba sazeniček

Mnoho lidí sadí semínka plodin okamžitě do země, dle zkušeností ostřílených zahrádkářů se ale nejdříve vyplatí nechat semínka vyklíčit, a až poté je sadit do půdy. Tato metoda je totiž mnohem účinnější a sklízí mnohem větší úspěch v uchycení jednotlivých rostlinek. Nejlepší je tak nechat semínka vyklíčit na vlhkém kapesníku nebo vatě v uzavřené nádobě. Tu umístěte na slunné a teplé místo a čekejte, až se začnou objevovat první známky klíčení. Takováto semínka pak mají mnohem větší šance na úspěch.

iZdroj fotografie: Freepik

Někdo zase nepoužívá výsadbu pomocí semínek vůbec, a spoléhá již na mírně vzrostlé sazenice, které koupí například na burze nebo tržnici. Takové rostliny mají větší pravděpodobnost na uchycení než semínka, snadno ale mohou být napadeny parazity nebo nemocemi, které rostlinku zahubí. Ať už tedy používáte jakoukoliv možnost, důležité je především správné přesazení do země a následná starostlivost. My si tedy dnes řekneme, jak správně na to a na co si dát pozor.

Přesazení mladých sazenic do země

Ať už se chystáte přesadit sazeničky jahod, rajčat, paprik nebo jiných plodin, náhlá změna prostředí bývá pro rostlinky šok, ze kterého by se měly nejdříve vzpamatovat. Nedoporučuje se tedy okamžité zahnojování. Kořínky rostlin jsou totiž oslabené a začnou se rozrůstat přibližně v průběhu 5-7 dnů. To jednoduše poznáte také na tom, že rostlinka začne tvořit nové lístky a mírně poroste. Teprve až jsou kořínky zvyklé na půdu a zvládnou z ní správně čerpat vodu a živiny, můžete přistoupit k druhému kroku, tedy ke hnojení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na trhu jsou k dostání různé druhy hnojiv a stimulantů pro podporu růstu kořenového základu i celých rostlin. Vybírejte tedy nejlépe podle osvědčených zkušeností s jednotlivými druhy hnojiv. Pro první hnojení se doporučuje použít hnojiva bohatá na přírodní látky, například humát draselný, který obsahuje stopové prvky a veškeré potřebné živiny pro mladé sazeničky. Poté budete potřebovat pouze injekční stříkačku a 1 litr stojaté nebo dešťové vody.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Samotné hnojení není vůbec náročné, důležité je pouze odhadnout množství hnojiva. Malé množství rostlinkám nedá potřebné živiny a větší by jim mohlo ublížit. Použijte tedy injekční stříkačku, do které naberete přibližně 3-5 ml hnojiva. To poté zředíte s jedním litrem vody, pořádně promícháte a můžete se pustit do hnojení. Nejlepší je rostlinku nejdříve zalít pouze vodou, aby byla půda kolem lépe propustná. Poté stačí k rostlince nalít hnojivo, a to co nejblíže ke kořenům. Opakujte tento postup přibližně jednou nebo dvakrát za měsíc.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články